Start › Stockholms län › Stockholm
Stefan Ström AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 247 | 841 | 980 | 1 001 |
| Nettoomsättning | 1 246 | 805 | 980 | 1 001 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 36 | – | – |
| Rörelsekostnader | 942 | 778 | 849 | 981 |
| Råvaror och förnödenheter | 30 | 57 | 45 | 4 |
| Övriga externa kostnader | 386 | 308 | 451 | 358 |
| Personalkostnader | 483 | 370 | 310 | 576 |
| Av- och nedskrivningar | 43 | 43 | 43 | 43 |
| Rörelseresultat | 305 | 63 | 131 | 20 |
| Finansiella poster | −2 | −2 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 2 | 2 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 302 | 62 | 132 | 20 |
| Resultat före skatt | 302 | 62 | 132 | 20 |
| Skatt på årets resultat | 99 | 36 | 50 | 30 |
| Årets resultat | 203 | 26 | 82 | −10 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 669 | 270 | 319 | 308 |
| Anläggningstillgångar | 43 | 86 | 128 | 171 |
| Materiella anläggningstillgångar | 43 | 86 | 128 | 171 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 43 | 86 | 128 | 171 |
| Omsättningstillgångar | 627 | 185 | 190 | 137 |
| Kortfristiga fordringar | 427 | 123 | 104 | 100 |
| Kundfordringar | 110 | 55 | 66 | 85 |
| Övriga fordringar | 317 | 68 | 38 | 15 |
| Kassa och bank | 200 | 62 | 86 | 37 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 669 | 270 | 319 | 308 |
| Eget kapital | 326 | 123 | 97 | 15 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 301 | 98 | 72 | −10 |
| Balanserat resultat | 98 | 72 | −10 | 0 |
| Årets resultat | 203 | 26 | 82 | −10 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 50 | 205 |
| Övriga skulder | 0 | 0 | 50 | 205 |
| Kortfristiga skulder | 344 | 148 | 171 | 88 |
| Leverantörsskulder | – | – | 0 | 1 |
| Skatteskulder | 99 | 47 | 50 | – |
| Övriga skulder | 244 | 101 | 117 | 82 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | 0 | 5 | 5 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 100 | 0 | 0 | 0 |
| Annan föreslagen utdelning | 100 | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 214 | 214 | 214 | 214 |
| Ackumulerade avskrivningar | 171 | 128 | 86 | 43 |
| Årets avskrivningar | 43 | 43 | 43 | – |
Om bolaget
- Adress
- REGERINGSGATAN 70 C, 111 39 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2021-10-21
- Bransch
- Produktion av film, video och tv-program
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva filmproduktion.
Bankgironummer
- 5814-2449
- Stefan Ström AB
kontrollerat 2026-10-22
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-30
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget registrerades i 2021 och bedriver filmproduktion som verksamhet.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.