Start › Stockholms län › Stockholm
Cercis AB
Utveckling3 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | – | 0 | 0 | 0 | – |
| Rörelsekostnader | 34 | 14 | 27 | 67 | – |
| Övriga externa kostnader | 34 | 14 | 27 | 67 | – |
| Personalkostnader | – | 0 | 0 | 0 | – |
| Rörelseresultat | −34 | −14 | −27 | −67 | – |
| Finansiella poster | 133 | 177 | −1 | 9 800 | – |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 9 800 | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 133 | 177 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | 0 | 1 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 99 | 162 | −29 | 9 733 | – |
| Resultat före skatt | 99 | 162 | −29 | 9 733 | – |
| Skatt på årets resultat | 20 | 15 | – | – | – |
| Årets resultat | 78 | 148 | −29 | 9 733 | – |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 9 923 | 9 901 | 9 885 | 9 972 | – |
| Anläggningstillgångar | 5 225 | 5 225 | 75 | 150 | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 5 225 | 5 225 | 75 | 150 | – |
| Andelar i koncernföretag | 5 225 | 5 225 | 75 | 100 | – |
| Fordringar hos intresseföretag | – | 0 | 0 | 50 | – |
| Omsättningstillgångar | 4 698 | 4 676 | 9 810 | 9 822 | – |
| Kortfristiga fordringar | 15 | 26 | 0 | 15 | – |
| Övriga fordringar | – | – | 0 | 15 | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 15 | 26 | – | – | – |
| Kassa och bank | 4 683 | 4 649 | 9 810 | 9 807 | – |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 9 923 | 9 901 | 9 885 | 9 972 | – |
| Eget kapital | 9 755 | 9 777 | 9 629 | 9 758 | – |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 9 730 | 9 752 | 9 604 | 9 733 | – |
| Balanserat resultat | 9 652 | 9 604 | 9 633 | – | – |
| Årets resultat | 78 | 148 | −29 | 9 733 | – |
| Långfristiga skulder | – | 0 | 200 | – | – |
| Övriga skulder | – | 0 | 200 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 168 | 124 | 56 | 215 | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 1 | 1 | 9 | – |
| Skulder till koncernföretag | 0 | 50 | – | – | – |
| Skatteskulder | 35 | 15 | – | – | – |
| Övriga skulder | 110 | – | 0 | 200 | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 23 | 8 | 5 | 6 | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 600 | – | – | 100 | – |
| Annan föreslagen utdelning | 600 | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-12-31 | 2021-10-11 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 5 225 | 5 225 | 75 | 100 | 0 |
| Årets inköp | – | – | 0 | 100 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 0 | 25 | 0 | – |
Om bolaget
- Adress
- BÅTBYGGARGATAN 23, 120 70 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2021-10-12
Verksamhet enligt registret
Företaget ska äga och förvalta aktier i dotterbolag, samt driva därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5902-9322
- Cercis AB
kontrollerat 2026-10-22
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Ja (2025-12-23)
- Årsstämma
- 2025-12-23
- Programvara
- Visma Advisor Period & Year-end Closing
Allmänt om verksamheten
Företaget äger och förvaltar aktier i dotter- och intressebolag. Företaget är moderbolag till RestaurangJouren i Sverige AB, org. nr 556460-7736. Koncernredovisning har ej upprättats, enligt 7 kap. 3 § ÅRL
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
RestaurangJouren i Sverige AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=RestaurangJouren i Sverige AB; Organisationsnummer=556460-7736; ForetagetsSate=Stockholm; InnehavAndelarKoncernforetagKapitalandel=1; InnehavAndelarKoncernforetagRostrattsandel=1
-
RestaurangJouren i Sverige AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Företaget äger och förvaltar aktier i dotter- och intressebolag. Företaget är moderbolag till RestaurangJouren i Sverige AB, org. nr 556460-7736. Koncernredovisning har ej upprättats, enligt 7 kap. 3 § ÅRL. Företaget har sitt säte i Stockholm .
-
RestaurangJouren i Sverige AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Företaget äger och förvaltar aktier i dotter- och intressebolag. Företaget är moderbolag till RestaurangJouren i Sverige AB, org. nr 556460-7736. Koncernredovisning har ej upprättats, enligt 7 kap. 3 § ÅRL. Företaget har sitt säte i Stockholm .
-
RestaurangJouren i Sverige AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Företaget äger och förvaltar aktier i dotter- och intressebolag. Företaget är moderbolag till RestaurangJouren i Sverige AB, org. nr 556460-7736. Koncernredovisning har ej upprättats, enligt 7 kap. 3 § ÅRL. Företaget har sitt säte i Stockholm .