Start › Stockholms län › Enskede Gård
MR.305 Holding AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 118 | 0 | 41 | 254 |
| Nettoomsättning | 0 | 118 | 0 | 41 | 254 |
| Rörelsekostnader | 10 | 140 | 17 | 73 | 152 |
| Övriga externa kostnader | 10 | 70 | 17 | 69 | 152 |
| Personalkostnader | 0 | 70 | 0 | 4 | 0 |
| Rörelseresultat | −10 | −22 | −17 | −32 | 103 |
| Finansiella poster | −22 | 0 | 0 | −358 | 1 308 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | – | 0 | 1 308 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 22 | – | 0 | 359 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −33 | −21 | −17 | −390 | 1 411 |
| Bokslutsdispositioner | 35 | – | 0 | 0 | −49 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 35 | – | – | 0 | −49 |
| Resultat före skatt | 2 | −21 | −17 | −390 | 1 362 |
| Skatt på årets resultat | 2 | – | – | 0 | 30 |
| Årets resultat | 0 | −21 | −17 | −390 | 1 332 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 96 | 360 | 794 | 843 | 1 614 |
| Anläggningstillgångar | 55 | 277 | 784 | 780 | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 55 | 277 | 784 | 780 | – |
| Andelar i koncernföretag | – | 0 | 125 | 125 | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 55 | 277 | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 55 | 0 | 659 | 655 | – |
| Omsättningstillgångar | 40 | 82 | 10 | 62 | – |
| Kortfristiga fordringar | 6 | 8 | 8 | 58 | – |
| Kundfordringar | – | – | – | 0 | – |
| Övriga fordringar | 6 | 8 | 8 | 58 | – |
| Kortfristiga placeringar | 0 | 7 | – | – | – |
| Kassa och bank | 35 | 68 | 2 | 4 | – |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 96 | 360 | 794 | 843 | – |
| Eget kapital | 76 | 306 | 727 | 745 | – |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | – |
| Fritt eget kapital | 51 | 281 | 702 | 720 | – |
| Balanserat resultat | 51 | 302 | 720 | 1 110 | – |
| Årets resultat | 0 | −21 | −17 | −390 | – |
| Obeskattade reserver | 14 | 49 | 49 | 49 | – |
| Periodiseringsfonder | 14 | 49 | 49 | 49 | – |
| Långfristiga skulder | 6 | 0 | 0 | 0 | – |
| Övriga skulder | 6 | 0 | 0 | 0 | – |
| Kortfristiga skulder | 0 | 5 | 18 | 49 | – |
| Leverantörsskulder | – | – | – | 0 | – |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 30 | – |
| Övriga skulder | 0 | 5 | 18 | 19 | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | – | – | 0 | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 50 | 230 | 400 | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Den minskade omsättningen beror på att bolaget inte haft någon konsultverksamhet under året.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Under våren 2024 har bolaget börjat ta in nya konsultuppdrag inom SEO optimering.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2021-10-07 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 436 | 636 | 1 014 | 1 014 | 810 | 0 |
| Årets inköp | 20 | 22 | 0 | 204 | 810 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 220 | 400 | – | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 381 | 359 | 359 | 359 | 0 | 0 |
| Årets nedskrivningar | 22 | 0 | 0 | 359 | 0 | – |
Om bolaget
- Adress
- SKJULVÄGEN 14, 120 48 ENSKEDE GÅRD
- Registrerat
- 2021-10-08
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska direkt eller indirekt äga och förvalta aktier, värdepapper och fastigheter samt annan fast och lös egendom.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-30
- Programvara
- Fortnox Bokslut & Skatt
Allmänt om verksamheten
Bolaget ska direkt eller indirekt äga och förvalta aktier, värdepapper och fastigheter samt annan fast och lös egendom. Bolaget har sitt säte i Stockholm.
Väsentliga händelser
Bolaget har endast haft begränsad verksamhet under året.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.