Start › Stockholms län › Stockholm
Franka Citrongräs AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsekostnader | 2 | 1 | 1 961 | 9 | – |
| Övriga externa kostnader | 2 | 1 | 2 | 9 | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | 0 | 1 959 | – | – |
| Rörelseresultat | −2 | −1 | −1 961 | −9 | – |
| Finansiella poster | 0 | −12 | −49 710 | 31 221 | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | 0 | −36 000 | 29 975 | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 1 469 | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 12 | 0 | 223 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −2 | −13 | −51 671 | 31 212 | – |
| Resultat före skatt | −2 | −13 | −51 671 | 31 212 | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 256 | – |
| Årets resultat | −2 | −13 | −51 671 | 30 957 | – |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 13 920 | 37 797 | 35 463 | 75 201 | – |
| Anläggningstillgångar | 25 | 25 | 25 | 25 | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 25 | 25 | 25 | 25 | – |
| Andelar i koncernföretag | 25 | 25 | 25 | 25 | – |
| Omsättningstillgångar | 13 895 | 37 772 | 35 438 | 75 176 | – |
| Kortfristiga fordringar | 13 633 | 37 768 | 35 424 | 75 159 | – |
| Fordringar hos koncernföretag | 13 632 | 37 767 | 35 424 | – | – |
| Övriga fordringar | 0 | 0 | 0 | 73 690 | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | 0 | 1 469 | – |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 13 920 | 37 797 | 35 463 | 75 201 | – |
| Eget kapital | 1 550 | 23 013 | 23 026 | 60 982 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 1 525 | 22 988 | 23 001 | 60 957 | – |
| Balanserat resultat | 1 527 | 23 001 | 74 672 | 30 000 | – |
| Årets resultat | −2 | −13 | −51 671 | 30 957 | – |
| Avsättningar | 749 | 938 | 1 959 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 11 621 | 13 846 | 10 478 | 14 219 | – |
| Skulder till koncernföretag | 11 621 | 13 846 | 10 000 | 13 741 | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 256 | 256 | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | 0 | 223 | 223 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | 13 716 | 30 000 | – |
| Återbetalt aktieägartillskott | 21 461 | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Verksamhetens art och inriktning
Information om verksamheten Bolagets verksamhet är investeringar i bostadsfastigheter, direkt eller via andelar i dotter- och intressebolag. Bolaget är ett dotterbolag till Franka Fastigheter AB.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Övriga viktiga förhållanden
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret.
Källfält: se-gen-base:OvrigaViktigaForhallandenVasentligaHandelser
2024
Verksamhetens art och inriktning
Information om verksamheten Bolagets verksamhet är investeringar i bostadsfastigheter, direkt eller via andelar i dotter- och intressebolag. Bolaget är ett dotterbolag till Franka Fastigheter AB.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Övriga viktiga förhållanden
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret.
Källfält: se-gen-base:OvrigaViktigaForhallandenVasentligaHandelser
2023
Verksamhetens art och inriktning
Information om verksamheten Bolagets verksamhet är investeringar i bostadsfastigheter, direkt eller via andelar i dotter- och intressebolag. Bolaget är ett dotterbolag till Franka Bostad AB.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Övriga viktiga förhållanden
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Under räkenskapsåret har slutreglering skett för aktieförsäljningen av aktierna i Franka Fänkål AB.
Källfält: se-gen-base:OvrigaViktigaForhallandenVasentligaHandelser
2022
Verksamhetens art och inriktning
Information om verksamheten Bolagets verksamhet är investeringar i bostadsfastigheter, direkt eller via andelar i dotter- och intressebolag. Bolaget är ett dotterbolag till Franka Bostad AB.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Övriga viktiga förhållanden
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Under räkenskapsåret har bolaget både förvärvat och avyttrat Franka Fänkål AB, org.nr 559340-9666, och därmed indirekt fastigheterna Veddesta 2:109 och Veddesta 2:110.
Källfält: se-gen-base:OvrigaViktigaForhallandenVasentligaHandelser
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-10-05 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 36 025 | 36 025 | 36 025 | 25 | 0 |
| Årets inköp | – | – | 0 | 50 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | 0 | 25 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 36 000 | 36 000 | 36 000 | 0 | 0 |
| Årets nedskrivningar | – | 0 | 36 000 | 0 | – |
Om bolaget
- Adress
- FLORAGATAN 2, 114 31 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2021-10-06
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska, direkt eller indirekt, äga, förvalta och utveckla fastigheter samt bedriva annan därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K3
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-02
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Franka Fastigheter AB
Visa källuppgift
Information om verksamheten Bolagets verksamhet är investeringar i bostadsfastigheter, direkt eller via andelar i dotter- och intressebolag. Bolaget är ett dotterbolag till Franka Fastigheter AB.
-
Franka Fastigheter AB
Visa källuppgift
Information om verksamheten Bolagets verksamhet är investeringar i bostadsfastigheter, direkt eller via andelar i dotter- och intressebolag. Bolaget är ett dotterbolag till Franka Fastigheter AB.
-
Franka Bostad AB
Visa källuppgift
Information om verksamheten Bolagets verksamhet är investeringar i bostadsfastigheter, direkt eller via andelar i dotter- och intressebolag. Bolaget är ett dotterbolag till Franka Bostad AB.
-
Franka Bostad AB
Visa källuppgift
Information om verksamheten Bolagets verksamhet är investeringar i bostadsfastigheter, direkt eller via andelar i dotter- och intressebolag. Bolaget är ett dotterbolag till Franka Bostad AB.