Never Closed Holding AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 102 | 163 | 0 | 1 905 |
| Nettoomsättning | 102 | 163 | 0 | 1 905 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | −5 | 75 | 39 | 3 116 |
| Handelsvaror | – | 0 | 16 | 1 540 |
| Övriga externa kostnader | −5 | 75 | 23 | 1 109 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | 467 |
| Rörelseresultat | 107 | 88 | −39 | −1 211 |
| Finansiella poster | −49 | −269 | −1 | −2 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | −269 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | −49 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 1 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | 58 | −181 | −40 | −1 214 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | −153 | – |
| Lämnade koncernbidrag | – | 0 | 153 | – |
| Resultat före skatt | 58 | −181 | −193 | −1 214 |
| Årets resultat | 58 | −181 | −193 | −1 214 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 228 | 1 654 | 1 873 | 614 |
| Anläggningstillgångar | 225 | 1 550 | 1 864 | 309 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 225 | 1 550 | 1 864 | 309 |
| Andelar i koncernföretag | – | 0 | 309 | 309 |
| Andelar i intresseföretag | – | 0 | 5 | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 225 | 1 550 | 1 550 | – |
| Omsättningstillgångar | 3 | 104 | 9 | 305 |
| Kortfristiga fordringar | 2 | 102 | 3 | 98 |
| Övriga fordringar | 2 | 2 | 3 | 98 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 100 | – | – |
| Kassa och bank | – | 2 | 6 | 207 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 228 | 1 654 | 1 873 | 614 |
| Eget kapital | 171 | 113 | 294 | 486 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 121 | 63 | 244 | 436 |
| Balanserat resultat | 63 | 244 | 1 650 | 1 650 |
| Årets resultat | 58 | −181 | −1 406 | −1 214 |
| Långfristiga skulder | 32 | 1 531 | 1 568 | – |
| Övriga skulder | 32 | 1 531 | 1 568 | – |
| Kortfristiga skulder | 26 | 11 | 11 | 128 |
| Övriga skulder | 26 | – | 0 | 117 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | 11 | 11 | 11 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Verksamhetens art och inriktning
Information om verksamheten Bolaget är ett privat investmentbolag som äger och förvaltar andelar i noterade och onoterade bolag.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Övriga viktiga förhållanden
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Under räkenskapsåret 2025 genomfördes en strategisk omstrukturering och renodling av bolagets verksamhet och tillgångar. Som ett led i denna process avyttrade bolaget sitt tidigare aktieinnehav till bolagets grundare, Georg Fälemark. Försäljningen genomfördes som en del av en överenskommen förändring av ägarstrukturen och resulterade i en marginell realiserad förlust om cirka 48 Tkr. Bolaget har därefter ändrat verksamhetsinriktning och är från och med räkenskapsåret 2026 ett renodlat investmentbolag med fokus på investeringar, förvaltning och utveckling av aktier och andra finansiella tillgångar. Bolaget ägs numera av AB Georg Fälemark, org.nr 559287-2252.
Källfält: se-gen-base:OvrigaViktigaForhallandenVasentligaHandelser
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 550 | 1 555 | 0 |
| Årets inköp | 0 | 1 555 | 0 |
| Försäljningar och utrangeringar | 5 | – | – |
Andelar i koncernföretag
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-09-30 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 309 | 309 | 0 |
| Årets inköp | – | – | 309 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 309 | – | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 550 | 0 |
| Årets inköp | 1 550 | – |
| Återförda nedskrivningar | – | 0 |
Om bolaget
- Registrerat
- 2021-10-01
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva verksamhet så som konsultarbete inom livsmedelsbranschen samt äga och förvalta andelar i bolag med verksamhet inom livsmedelsbranschen samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K3
- Säte
- Göteborg
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-30
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.