Niv Hälsa AB
Utveckling2 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 330 | 1 576 | 2 005 | 1 499 |
| Nettoomsättning | 330 | 1 576 | 2 005 | 1 499 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 497 | 1 542 | 1 740 | 1 522 |
| Övriga externa kostnader | 175 | 201 | 226 | 100 |
| Personalkostnader | 270 | 1 289 | 1 462 | 1 348 |
| Av- och nedskrivningar | 52 | 52 | 52 | 38 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | 0 | 37 |
| Rörelseresultat | −167 | 34 | 265 | −24 |
| Finansiella poster | −1 | −1 | −2 | −7 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 1 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 2 | 1 | 3 | 7 |
| Resultat efter finansiella poster | −168 | 33 | 263 | −30 |
| Resultat före skatt | −168 | 33 | 263 | −30 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 7 | 48 | – |
| Årets resultat | −168 | 26 | 214 | −30 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 52 | 376 | 451 | 453 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 52 | 104 | 156 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 52 | 104 | 156 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 52 | 104 | 156 |
| Omsättningstillgångar | 52 | 324 | 347 | 297 |
| Kortfristiga fordringar | 52 | 142 | 111 | 1 |
| Kundfordringar | 0 | 141 | 111 | 0 |
| Övriga fordringar | 51 | 0 | 0 | 0 |
| Kassa och bank | 1 | 182 | 236 | 296 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 52 | 376 | 451 | 453 |
| Eget kapital | 29 | 198 | 209 | −5 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 4 | 173 | 184 | −30 |
| Balanserat resultat | 173 | 147 | −30 | – |
| Årets resultat | −168 | 26 | 214 | −30 |
| Kortfristiga skulder | 23 | 178 | 242 | 458 |
| Leverantörsskulder | 0 | 1 | 6 | – |
| Skatteskulder | 7 | 55 | 48 | – |
| Övriga skulder | 16 | 122 | 187 | 434 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | – | 0 | 24 |
| Ställda säkerheter | – | 0 | 0 | 0 |
| Företagsinteckningar | – | 0 | 0 | 0 |
| Eventualförpliktelser | – | – | 0 | 0 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | 30 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolagets verksamhet har varit vilande under perioden april–december till följd av att ägaren har varit anställd i annat företag. Detta har medfört att bolagets omsättning har varit begränsad under räkenskapsåret.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Inga väsentliga händelser rapporterade
Inga väsentliga händelser efter räkenskapsårets slut.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Vid upprätelse av kontrollbalansräkning nummer två kunde styrelsen konstatera att det egna kapitalet är minst lika stor som hela det registrerade aktiekapitalet. Styrelsen beslutade att bolagets verksamhet ska fortsätta.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-09-19 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 156 | 156 | 156 | 0 | – |
| Årets inköp | – | – | 0 | 831 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | 0 | 675 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 104 | 52 | 52 | 0 | 0 |
| Årets avskrivningar | – | – | 52 | 38 | – |
| Återförda avskrivningar | – | – | 0 | 38 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
Om bolaget
- Adress
- BOX 1067, 221 04 LUND
- Registrerat
- 2021-09-20
- Bransch
- Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, på sjukhus
Verksamhet enligt registret
Bolaget kommer bedriva konsultverksamhet inom vårdtjänster och medicinska konsultationer och därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-04-27
- Programvara
- Fortnox Bokslut & Skatt
Allmänt om verksamheten
Bolaget kommer bedriva konsultverksamhet inom vårdtjänster och medicinska konsultationer och därmed förenlig verksamhet.Bolaget har sitt säte i .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.