Calabaz Form AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 224 | 1 306 | 1 668 | 1 378 |
| Nettoomsättning | 1 224 | 1 306 | 1 668 | 1 378 |
| Rörelsekostnader | 1 038 | 818 | 860 | 643 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 5 | 113 | – |
| Övriga externa kostnader | 132 | 120 | 136 | 127 |
| Personalkostnader | 899 | 686 | 608 | 516 |
| Av- och nedskrivningar | 7 | 7 | 2 | – |
| Rörelseresultat | 186 | 488 | 808 | 734 |
| Finansiella poster | 19 | 45 | 5 | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 25 | 47 | 5 | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 5 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 2 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 205 | 533 | 813 | 734 |
| Bokslutsdispositioner | −54 | 0 | −200 | −183 |
| Förändring av periodiseringsfonder | −54 | 0 | −200 | −183 |
| Resultat före skatt | 151 | 533 | 613 | 551 |
| Skatt på årets resultat | 34 | 112 | 127 | 114 |
| Årets resultat | 117 | 421 | 486 | 438 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 696 | 1 806 | 1 439 | 966 |
| Anläggningstillgångar | 344 | 146 | 33 | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 19 | 26 | 33 | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 19 | 26 | 33 | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 325 | 120 | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 325 | 120 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 352 | 1 660 | 1 406 | 966 |
| Kortfristiga fordringar | 208 | 299 | 163 | 131 |
| Kundfordringar | 109 | 179 | 138 | 131 |
| Övriga fordringar | 83 | 99 | 21 | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 16 | 22 | 3 | – |
| Kassa och bank | 1 145 | 1 361 | 1 243 | 836 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 696 | 1 806 | 1 439 | 966 |
| Eget kapital | 1 110 | 993 | 762 | 463 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 1 085 | 968 | 737 | 438 |
| Balanserat resultat | 968 | 547 | 251 | – |
| Årets resultat | 117 | 421 | 486 | 438 |
| Obeskattade reserver | 437 | 383 | 383 | 183 |
| Periodiseringsfonder | 437 | 383 | 383 | 183 |
| Kortfristiga skulder | 149 | 430 | 294 | 320 |
| Leverantörsskulder | 13 | 13 | 4 | – |
| Skatteskulder | 0 | 109 | 172 | 79 |
| Övriga skulder | 124 | 299 | 109 | 233 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 12 | 8 | 8 | 8 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | 190 | 187 |
| Medel att disponera | – | – | – | 438 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 35 | 33 | 33 |
| Årets inköp | – | – | 35 |
| Ackumulerade avskrivningar | 16 | 7 | 2 |
| Årets avskrivningar | 7 | 7 | 2 |
Om bolaget
- Adress
- PILEGATAN 12 B 1302, 222 30 LUND
- Registrerat
- 2021-09-13
- Bransch
- Reklambyråverksamhet
Verksamhet enligt registret
Reklambyråverksamhet, grafisk design, inredning, fotografering, formgivning och produktion av keramik samt trädgårdsdesign.
Bankgironummer
- 5736-7575
- Calabaz Form AB
kontrollerat 2026-10-22
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-12-15
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver verksamhet inom reklambyråverksamhet, grafisk design, inredning, fotografering, formgivning och produktion av keramik samt trädgårdsdesign. Företaget har sitt säte i Lund.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.