Start › Stockholms län › Sollentuna
G&J Plattsättning AB
Utveckling3 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 969 | 1 083 | 1 115 | 463 |
| Nettoomsättning | 969 | 1 066 | 1 115 | 463 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 16 | – | – |
| Rörelsekostnader | 720 | 959 | 1 053 | 402 |
| Handelsvaror | 158 | 282 | 143 | 94 |
| Övriga externa kostnader | 146 | 173 | 174 | 115 |
| Personalkostnader | 300 | 424 | 616 | 147 |
| Av- och nedskrivningar | 116 | 80 | 69 | 46 |
| Övriga rörelsekostnader | – | 0 | 50 | – |
| Rörelseresultat | 250 | 123 | 62 | 62 |
| Finansiella poster | 7 | −50 | −5 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | −7 | 50 | 5 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 257 | 73 | 58 | 62 |
| Bokslutsdispositioner | −60 | – | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | −60 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 197 | 73 | 58 | 62 |
| Skatt på årets resultat | 39 | 16 | 14 | 13 |
| Årets resultat | 158 | 57 | 43 | 49 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 657 | 547 | 505 | 304 |
| Anläggningstillgångar | 98 | 214 | 294 | 228 |
| Materiella anläggningstillgångar | 98 | 214 | 294 | 228 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 98 | 214 | 294 | 228 |
| Omsättningstillgångar | 559 | 333 | 211 | 76 |
| Kortfristiga fordringar | 484 | 329 | 187 | 19 |
| Kundfordringar | 14 | 297 | 60 | 7 |
| Övriga fordringar | 470 | 31 | 127 | 12 |
| Kassa och bank | 75 | 4 | 24 | 57 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 657 | 547 | 505 | 304 |
| Eget kapital | 282 | 174 | 117 | 74 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 257 | 149 | 92 | 49 |
| Balanserat resultat | 99 | 92 | 49 | – |
| Årets resultat | 158 | 57 | 43 | 49 |
| Obeskattade reserver | 60 | – | – | – |
| Periodiseringsfonder | 60 | – | – | – |
| Långfristiga skulder | −4 | 179 | 130 | – |
| Skulder till kreditinstitut | −4 | 179 | 130 | – |
| Kortfristiga skulder | 319 | 193 | 257 | 230 |
| Leverantörsskulder | 25 | 69 | 7 | 40 |
| Skatteskulder | 50 | 25 | 22 | 8 |
| Övriga skulder | −10 | −27 | 71 | 104 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 254 | 126 | 158 | 79 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | 50 | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 49 |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | −50 | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30%...[Kommentera]
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-05-31 | 2024-05-31 | 2023-05-31 | 2022-05-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 407 | 407 | 407 | 220 |
| Årets inköp | – | – | 180 | 228 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | −7 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 309 | 193 | 88 | 44 |
| Årets avskrivningar | 116 | 105 | 69 | – |
Om bolaget
- Adress
- SOLSTIGEN 36 B, 192 65 SOLLENTUNA
- Registrerat
- 2021-08-31
- Bransch
- Byggnadssnickeriarbeten
Verksamhet enligt registret
Företaget ska bedriva verksamhet inom plattsättning, badrumsrenovering, snickeriarbete, måleri, tapetsering, lägenhetsrenovering, byggtjänster för privata personer och företag, byggstädning samt därmed förenligt verksamhet .
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-01-31
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver verksamhet inom plattsättning, badrumsrenovering, snickeriarbete, måleri, tapetsering, lägenhetsrenovering, byggtjänster för företag och privata personer, byggstädning samt därmed förenligt verksamhet. Företaget har sitt säte i Sollentuna.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.