Start › Stockholms län › Haninge
JS IT Arkitektur AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 2 019 | 1 996 | 2 046 | 1 968 |
| Nettoomsättning | 2 008 | 1 996 | 2 046 | 1 968 |
| Övriga rörelseintäkter | 11 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 060 | 1 001 | 1 022 | 903 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 2 | – | – |
| Handelsvaror | 4 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 231 | 194 | 212 | 102 |
| Personalkostnader | 825 | 805 | 810 | 801 |
| Rörelseresultat | 959 | 995 | 1 024 | 1 065 |
| Finansiella poster | 3 | 10 | 15 | 3 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | 0 | 3 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 4 | 12 | 12 | 3 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 | 2 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 963 | 1 004 | 1 039 | 1 068 |
| Resultat före skatt | 963 | 1 004 | 1 039 | 1 068 |
| Skatt på årets resultat | 199 | 208 | 218 | 221 |
| Årets resultat | 763 | 796 | 820 | 847 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 3 359 | 3 154 | 2 775 | 1 870 |
| Anläggningstillgångar | 1 600 | 500 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 600 | 500 | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 1 600 | 500 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 759 | 2 654 | 2 775 | 1 870 |
| Kortfristiga fordringar | 504 | 634 | 565 | 254 |
| Kundfordringar | 234 | 226 | 210 | 248 |
| Övriga fordringar | 223 | 408 | 355 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 47 | – | 0 | 5 |
| Kortfristiga placeringar | 360 | 360 | 360 | 150 |
| Övriga kortfristiga placeringar | 360 | 360 | 360 | 150 |
| Kassa och bank | 895 | 1 660 | 1 850 | 1 466 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 3 359 | 3 154 | 2 775 | 1 870 |
| Eget kapital | 2 866 | 2 403 | 2 006 | 1 486 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 2 841 | 2 378 | 1 981 | 1 461 |
| Balanserat resultat | 2 078 | 1 581 | 1 161 | 614 |
| Årets resultat | 763 | 796 | 820 | 847 |
| Obeskattade reserver | 200 | 200 | 200 | 200 |
| Periodiseringsfonder | 200 | 200 | 200 | 200 |
| Kortfristiga skulder | 293 | 551 | 569 | 184 |
| Leverantörsskulder | – | 0 | 6 | 2 |
| Skatteskulder | 198 | 427 | 439 | 51 |
| Övriga skulder | 70 | 103 | 102 | 127 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 24 | 22 | 22 | 4 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 322 | 300 | 400 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2026-06-30 | 2025-06-30 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 600 | 500 |
| Årets inköp | 1 100 | 500 |
Om bolaget
- Adress
- SIPPVÄGEN 3, 136 48 HANDEN
- Registrerat
- 2021-07-20
- Bransch
- Datakonsultverksamhet
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva konsultverksamhet inom IT samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5759-6405
- JS Arkitektur AB
kontrollerat 2026-10-22
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-10-19
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver konsultverksamhet inom IT samt därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Haninge.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.