Start › Stockholms län › Stockholm
Yaraboo II AB
Utveckling1 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsekostnader | 39 | 28 | 30 | – |
| Övriga externa kostnader | 39 | 28 | 30 | – |
| Rörelseresultat | −39 | −28 | −30 | – |
| Finansiella poster | −19 | 0 | – | – |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | −19 | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −57 | −28 | −30 | – |
| Resultat före skatt | −57 | −28 | −30 | – |
| Årets resultat | −57 | −28 | −30 | – |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 129 | 2 036 | 1 838 | – |
| Anläggningstillgångar | 2 109 | 2 027 | 1 827 | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 109 | 2 027 | 1 827 | – |
| Andelar i koncernföretag | 2 109 | 2 027 | 1 827 | – |
| Omsättningstillgångar | 20 | 9 | 11 | – |
| Kassa och bank | 20 | 9 | 11 | – |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 129 | 2 036 | 1 838 | – |
| Eget kapital | 1 930 | 1 987 | 1 815 | – |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 1 905 | 1 962 | 1 790 | – |
| Balanserat resultat | 1 962 | 1 790 | 1 820 | – |
| Årets resultat | −57 | −28 | −30 | – |
| Kortfristiga skulder | 200 | 49 | 23 | – |
| Skulder till koncernföretag | 151 | – | – | – |
| Övriga skulder | 26 | 26 | – | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 23 | 23 | 23 | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | 1 790 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | 200 | 1 820 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-07-15 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 109 | 2 027 | 1 827 | 0 |
| Årets inköp | 101 | 200 | 1 827 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 19 | 0 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- GÄVLEGATAN 27, 113 30 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2021-07-16
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall äga och förvalta fast som lös egendom och därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2024
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2024-10-02
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget skall äga och förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Stockholm .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Inga väsentliga händelser har skett under räkenskapsåret.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.