Start › Västmanlands län › Västerås
Marinas Studio For Beauty And Health Clinic AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 189 | 199 | 230 | 133 |
| Nettoomsättning | 189 | 199 | 230 | 132 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 1 |
| Rörelsekostnader | 104 | 191 | 246 | 209 |
| Råvaror och förnödenheter | 25 | 32 | 18 | 45 |
| Övriga externa kostnader | 76 | 99 | 75 | 98 |
| Personalkostnader | 3 | 31 | 123 | 40 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 30 | 30 | 25 |
| Övriga rörelsekostnader | – | 0 | 0 | 1 |
| Rörelseresultat | 85 | 8 | −16 | −75 |
| Finansiella poster | −15 | −19 | −16 | −13 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 15 | 19 | 16 | 13 |
| Resultat efter finansiella poster | 70 | −11 | −31 | −88 |
| Resultat före skatt | 70 | −11 | −31 | −88 |
| Årets resultat | 70 | −11 | −31 | −88 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 82 | 70 | 121 | 141 |
| Anläggningstillgångar | 63 | 63 | 93 | 119 |
| Materiella anläggningstillgångar | 63 | 63 | 93 | 119 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 63 | 63 | 93 | 119 |
| Omsättningstillgångar | 18 | 7 | 28 | 22 |
| Kortfristiga fordringar | 4 | 2 | 17 | 12 |
| Kundfordringar | 1 | – | – | – |
| Övriga fordringar | 3 | 2 | 17 | 12 |
| Kortfristiga placeringar | 1 | – | – | – |
| Övriga kortfristiga placeringar | 1 | – | – | – |
| Kassa och bank | 13 | 5 | 11 | 10 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 82 | 70 | 121 | 141 |
| Eget kapital | −35 | −106 | −95 | −63 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | −60 | −131 | −120 | −88 |
| Balanserat resultat | −131 | −120 | −88 | 0 |
| Årets resultat | 70 | −11 | −31 | −88 |
| Långfristiga skulder | 20 | 120 | 147 | 158 |
| Övriga skulder | 20 | 120 | 147 | 158 |
| Kortfristiga skulder | 98 | 55 | 68 | 46 |
| Skulder till kreditinstitut | 61 | 27 | 31 | 42 |
| Skatteskulder | 23 | 23 | 0 | – |
| Övriga skulder | 8 | 4 | 37 | 4 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 5 | 1 | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Aktieägaren har börjat sälj en till skönhettjänst och även ökat sin antal kunder om man ska jämföra med förra året.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 148 | 148 | 148 | 144 |
| Årets inköp | – | – | 4 | 144 |
| Ackumulerade avskrivningar | 85 | 85 | 55 | 25 |
| Årets avskrivningar | – | 30 | 30 | 25 |
Om bolaget
- Adress
- KÖPMANGATAN 1 B, 722 15 VÄSTERÅS
- Registrerat
- 2021-07-09
- Bransch
- Skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar
Verksamhet enligt registret
Företaget ska bedriva skönhets- och laserbehandlingar.
Bankgironummer
- 5707-1383
- Marinas Studio AB
kontrollerat 2026-10-22
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-12-30
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
Exempel: Bolaget säljer skönhets tjänster och laserbehandlingar till privata personer. Bolaget har sitt säte i Västerås.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.