Start › Stockholms län › Stockholm
Stenhus Uttern AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 760 | 718 | 92 |
| Nettoomsättning | 0 | 760 | 718 | −251 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 343 |
| Rörelsekostnader | 44 | 757 | 716 | 153 |
| Övriga externa kostnader | 44 | 757 | 716 | 153 |
| Rörelseresultat | −44 | 3 | 2 | −61 |
| Finansiella poster | 1 391 | 28 939 | 363 | −12 179 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | −355 | 15 406 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 750 | 1 718 | 0 | 0 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 0 | −11 816 | −363 | 12 179 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 4 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 347 | 28 943 | 364 | −12 239 |
| Bokslutsdispositioner | 45 | 0 | 410 | 0 |
| Erhållna koncernbidrag | 45 | 0 | 410 | 0 |
| Resultat före skatt | 1 392 | 28 943 | 774 | −12 239 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 0 | – | – |
| Årets resultat | 1 392 | 28 942 | 774 | −12 239 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 36 559 | 40 227 | 12 270 | 11 974 |
| Anläggningstillgångar | 35 000 | 35 000 | 0 | 89 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 35 000 | 35 000 | 0 | 89 |
| Andelar i koncernföretag | 0 | 0 | 0 | 89 |
| Andra långfristiga fordringar | 35 000 | 35 000 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 559 | 5 227 | 12 270 | 11 885 |
| Kortfristiga fordringar | 522 | 574 | 11 976 | 11 646 |
| Fordringar hos koncernföretag | 45 | 0 | 11 976 | 11 635 |
| Övriga fordringar | 477 | 574 | 0 | 11 |
| Kassa och bank | 1 038 | 4 653 | 294 | 239 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 36 559 | 40 227 | 12 270 | 11 974 |
| Eget kapital | 31 242 | 29 851 | 908 | 134 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 31 217 | 29 826 | 883 | 109 |
| Balanserat resultat | 29 826 | 883 | 109 | 12 348 |
| Årets resultat | 1 392 | 28 942 | 774 | −12 239 |
| Kortfristiga skulder | 5 317 | 10 376 | 11 362 | 11 840 |
| Leverantörsskulder | 0 | 16 | – | – |
| Skulder till koncernföretag | 5 316 | 10 353 | 11 354 | 11 826 |
| Skatteskulder | 1 | 0 | – | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | 8 | 8 | 14 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Stenhus Uttern AB för år 2024. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Stenhus Uttern ABs finansiella ställning per den 31 december 2024 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen för Stenhus Uttern AB.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Stenhus Uttern AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Stenhus Uttern AB för år 2023. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Stenhus Uttern ABs finansiella ställning per den 31 december 2023 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen för Stenhus Uttern AB.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Stenhus Uttern AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 11 816 | 12 268 | 1 793 |
| Årets inköp | – | – | 0 | 10 475 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 11 816 | 0 | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 0 | 11 816 | 12 179 | – |
| Årets nedskrivningar | – | – | 0 | 12 179 | – |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 35 000 | 35 000 | 0 |
| Årets inköp | 0 | 35 000 | 0 |
Om bolaget
- Adress
- BOX 44102, 100 73 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2021-07-07
- Bransch
- Verksamheter som utövas av huvudkontor
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget ska göra indirekta investeringar i fastigheter och fastighetsrelaterade tillgångar och bedriva därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5785-6403
- Randviken Uttern AB
kontrollerat 2026-10-22
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-05-26
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Föremålet för Bolagets verksamhet är att direkt eller genom dotterbolag äga och förvalta fast egendom. Företaget har sitt säte i Stockholm .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Under räkenskapsåret har bolaget avregistrerat sin revisor, då bolaget enligt aktiebolagslagen inte är revisionspliktigt. Styrelsen och ledande befattningshavare följer löpande det rådande inflation- och ränteläget för att säkerställa att det inte påverkar utvecklingen av företagets verksamhet, ställning och resultat.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Randviken Fastigheter AB (publ)
Visa källuppgift
Ägarförhållanden Bolaget är ett helägt dotterbolag till Randviken Fastigheter AB (publ), org. nr. 556776-3213, med säte i Stockholm. Stenhus Fastigheter i Norden AB (publ) org. nr. 559269-9507 med säte i Stockholm är moderbolaget i koncernen och upprättar koncernredovisning.
-
Randviken Fastigheter AB (publ)
Visa källuppgift
Ägarförhållanden Bolaget är ett helägt dotterbolag till Randviken Fastigheter AB (publ), org. nr. 556776-3213, med säte i Stockholm. Stenhus Fastigheter i Norden AB (publ) org. nr. 559269-9507 med säte i Stockholm är moderbolaget i koncernen och upprättar koncernredovisning. Koncernredovi
-
Randviken Fastigheter AB (publ)
Visa källuppgift
Ägarförhållanden Bolaget är ett helägt dotterbolag till Randviken Fastigheter AB (publ), org. nr. 556776-3213, med säte i Stockholm. Stenhus Fastigheter i Norden AB (publ) org. nr. 559269-9507 med säte i Stockholm är moderbolaget i koncernen och upprättar koncernredovisning. Bolaget äger