Start › Kronobergs län › Gemla
Hazelhill Consulting AB
Utveckling3 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 391 | 1 427 | 1 460 | 1 197 | – |
| Nettoomsättning | 1 358 | 1 387 | 1 446 | 1 197 | – |
| Övriga rörelseintäkter | 33 | 40 | 15 | – | – |
| Rörelsekostnader | 874 | 944 | 868 | 793 | – |
| Övriga externa kostnader | 193 | 204 | 207 | 231 | – |
| Personalkostnader | 671 | 739 | 654 | 563 | – |
| Övriga rörelsekostnader | 10 | 0 | 7 | – | – |
| Rörelseresultat | 518 | 483 | 592 | 404 | – |
| Finansiella poster | 2 131 | 23 | 13 | 0 | – |
| Resultat från andelar i intresseföretag | 2 264 | – | – | – | – |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 70 | 68 | 64 | 48 | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | −202 | 1 | 1 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 | 46 | 52 | 48 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 2 648 | 506 | 605 | 404 | – |
| Bokslutsdispositioner | −102 | −128 | −151 | −100 | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | −102 | −128 | −151 | −100 | – |
| Resultat före skatt | 2 546 | 378 | 454 | 304 | – |
| Skatt på årets resultat | 63 | 80 | 94 | 63 | – |
| Årets resultat | 2 483 | 298 | 360 | 241 | – |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 3 949 | 1 704 | 2 104 | 1 555 | – |
| Anläggningstillgångar | 3 291 | 1 290 | 1 736 | 1 232 | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 291 | 1 290 | 1 736 | 1 232 | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 2 098 | 1 190 | 1 186 | 1 032 | – |
| Andra långfristiga fordringar | 1 194 | 99 | 550 | 200 | – |
| Omsättningstillgångar | 658 | 414 | 368 | 322 | – |
| Kortfristiga fordringar | 190 | 138 | 319 | 176 | – |
| Kundfordringar | 143 | 97 | 241 | – | – |
| Övriga fordringar | 41 | 34 | 27 | 15 | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 7 | 7 | 50 | 161 | – |
| Kassa och bank | 468 | 276 | 49 | 147 | – |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 3 949 | 1 704 | 2 104 | 1 555 | – |
| Eget kapital | 3 433 | 949 | 651 | 291 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 3 383 | 899 | 601 | 241 | – |
| Balanserat resultat | 899 | 601 | 241 | – | – |
| Årets resultat | 2 483 | 298 | 360 | 241 | – |
| Obeskattade reserver | 481 | 379 | 251 | 100 | – |
| Periodiseringsfonder | 481 | 379 | 251 | 100 | – |
| Långfristiga skulder | 9 | 246 | 1 113 | 1 089 | – |
| Övriga skulder | 9 | 246 | 1 113 | 1 089 | – |
| Kortfristiga skulder | 27 | 129 | 89 | 74 | – |
| Leverantörsskulder | – | 0 | 0 | – | – |
| Skatteskulder | −17 | 59 | 44 | – | – |
| Övriga skulder | 34 | 61 | 45 | 74 | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 10 | 10 | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 99 | 99 | 550 | 200 |
| Årets inköp | – | 379 | 350 | 200 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 830 | 0 | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 186 | 1 186 | 1 186 | 1 030 |
| Årets inköp | – | 0 | 156 | 1 030 |
| Återförda nedskrivningar | – | 0 | 156 | 1 030 |
Om bolaget
- Adress
- GEMLA HASSELBACKEN 1, 355 73 GEMLA
- Registrerat
- 2021-07-01
- Bransch
- Datakonsultverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva verksamhet med utgångspunkt inom IT avseende produkt- och affärsutveckling, rådgivning, projektledning, produktledning, samt förvaltning av värdepapper och fastigheter, och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5737-3383
- Hazelhill Consulting AB
kontrollerat 2026-10-22
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Växjö
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-30
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver konsultverksamhet mot it- och databranschen. Företaget har sitt säte i Växjö .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.