Start › Dalarnas län › Falun
Norra Storgatan Holding AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 2 | – | – |
| Nettoomsättning | – | 0 | 2 | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 35 | 8 | 8 | 33 | 17 |
| Övriga externa kostnader | 35 | 8 | 8 | 33 | 17 |
| Rörelseresultat | −35 | −8 | −6 | −33 | −17 |
| Finansiella poster | 71 | 14 | 0 | −2 890 | 4 694 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 101 | 14 | – | 0 | 8 724 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 30 | – | 0 | 2 890 | 4 030 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 36 | 6 | −6 | −2 923 | 4 676 |
| Resultat före skatt | 36 | 6 | −6 | −2 923 | 4 676 |
| Skatt på årets resultat | 5 | – | – | – | – |
| Årets resultat | 31 | 6 | −6 | −2 923 | 4 676 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 614 | 581 | 575 | 978 | 4 701 |
| Anläggningstillgångar | – | 0 | 25 | 25 | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | 0 | 25 | 25 | – |
| Andelar i intresseföretag | – | 0 | 25 | 25 | – |
| Omsättningstillgångar | 614 | 581 | 550 | 953 | 4 701 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 30 | 140 | 140 | – |
| Övriga fordringar | 0 | 30 | 140 | 140 | – |
| Kortfristiga placeringar | 0 | 330 | 330 | 330 | 2 970 |
| Övriga kortfristiga placeringar | 0 | 330 | 330 | 330 | 2 970 |
| Kassa och bank | 614 | 221 | 80 | 483 | 1 731 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 614 | 581 | 575 | 978 | 4 701 |
| Eget kapital | 609 | 578 | 572 | 978 | 4 701 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 584 | 553 | 547 | 953 | 4 676 |
| Balanserat resultat | 553 | 547 | 553 | 3 876 | 0 |
| Årets resultat | 31 | 6 | −6 | −2 923 | 4 676 |
| Kortfristiga skulder | 5 | 3 | 3 | – | – |
| Skatteskulder | 5 | – | – | – | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | 3 | 3 | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | 400 | 800 |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 4 676 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget har inte haft någon omsättning under räkenskapsåret, då bolagets huvudsak är att förvalta kapital och värdepapper.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget har under räkenskapsåret fått en intäkt från försäljning av option.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 25 | 25 |
| Årets inköp | – | – | 25 |
| Försäljningar och utrangeringar | 25 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- BOX 292, 791 27 FALUN
- Registrerat
- 2021-06-23
- Bransch
- Holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall förvalta kapital och värdepapper samt utföra normalt förekommande uppgifter av huvudkontorskaraktär och därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Helsingborg
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-03-19
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget är helägt dotterbolag till Gruvmalmen Lepechinia AB, 559409-7866 med säte i Falun. Bolaget har trätt i frivillig likvidation 2026-01-12. Företaget har sitt säte i Helsingborg .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Bolaget är under avveckling.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Gruvmalmen Lepechinia AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Bolaget är helägt dotterbolag till Gruvmalmen Lepechinia AB, 559409-7866 med säte i Falun. Bolaget har trätt i frivillig likvidation 2026-01-12. Företaget har sitt säte i Helsingborg .