Start › Skåne län › Landskrona
Foghelin BYGG AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 246 | 831 | 565 | 1 150 | 604 |
| Nettoomsättning | 1 246 | 831 | 565 | 1 150 | 604 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 015 | 859 | 580 | 1 067 | 533 |
| Råvaror och förnödenheter | 267 | 246 | 107 | 136 | 140 |
| Övriga externa kostnader | 283 | 217 | 145 | 251 | 167 |
| Personalkostnader | 391 | 359 | 292 | 652 | 213 |
| Av- och nedskrivningar | 75 | 37 | 37 | 29 | 14 |
| Rörelseresultat | 232 | −28 | −15 | 83 | 71 |
| Finansiella poster | 0 | 1 | 0 | 0 | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 2 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 1 | 0 | 0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 232 | −27 | −16 | 83 | 71 |
| Bokslutsdispositioner | −58 | 25 | 10 | −24 | −20 |
| Förändring av periodiseringsfonder | −58 | 25 | 10 | −24 | −20 |
| Resultat före skatt | 174 | −2 | −6 | 59 | 51 |
| Skatt på årets resultat | 37 | 0 | −4 | 15 | 13 |
| Årets resultat | 137 | −2 | −2 | 43 | 38 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 366 | 161 | 164 | 280 | 297 |
| Anläggningstillgångar | 182 | 70 | 107 | 111 | 108 |
| Materiella anläggningstillgångar | 182 | 70 | 107 | 111 | 108 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 182 | 70 | 107 | 111 | 108 |
| Omsättningstillgångar | 184 | 91 | 57 | 169 | 189 |
| Kortfristiga fordringar | 105 | 72 | 16 | 38 | 107 |
| Kundfordringar | 61 | 37 | 5 | 20 | 79 |
| Övriga fordringar | 44 | 36 | 11 | 19 | 28 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 0 | – | – | – |
| Kassa och bank | 79 | 19 | 41 | 130 | 82 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 366 | 161 | 164 | 280 | 297 |
| Eget kapital | 200 | 63 | 65 | 107 | 63 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 175 | 38 | 40 | 82 | 38 |
| Balanserat resultat | 38 | 40 | 42 | 38 | 0 |
| Årets resultat | 137 | −2 | −2 | 43 | 38 |
| Obeskattade reserver | 67 | 9 | 34 | 44 | 20 |
| Periodiseringsfonder | 67 | 9 | 34 | 44 | 20 |
| Kortfristiga skulder | 99 | 89 | 65 | 129 | 213 |
| Leverantörsskulder | 39 | 61 | 17 | 25 | 85 |
| Skatteskulder | 29 | 0 | 10 | 38 | 16 |
| Övriga skulder | 25 | 21 | 32 | 17 | 106 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 7 | 7 | 6 | 49 | 6 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 100 | 0 | 0 | 40 | – |
| Annan föreslagen utdelning | 100 | – | – | 40 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 38 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningen mellan åren har ökat med mer än 30 %.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningen mellan åren har ökat med mer än 30 %.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningen mellan åren har minskat mer än 30 %.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 374 | 186 | 186 | 153 | 122 |
| Årets inköp | 187 | 0 | 33 | 32 | 122 |
| Ackumulerade avskrivningar | 192 | 117 | 80 | 42 | 14 |
| Årets avskrivningar | 75 | 37 | 37 | 29 | 14 |
Om bolaget
- Adress
- VÄLANVÄGEN 6, 261 93 SAXTORP
- Registrerat
- 2021-06-09
- Bransch
- Byggande av bostadshus och andra byggnader
Verksamhet enligt registret
Snickeriverksamhet vilket innebär om och tillbyggnad samt nybyggnation och reperationer.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-03-12
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Landskrona registrerades år 2021 och bedriver snickeriverksamhet vilket innebär om- och tillbyggnad samt nybyggnation och reparationer och därmed förenlig verksamhet. Företaget har även utökat sin verksamhet genom specialiserad butikshandel med kött och charkuterier.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.