Start › Västra Götalands län › Västra Frölunda
Vision Öppenvård AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021-12 | 2021-05 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 360 | 360 | 240 | – | 0 | – |
| Nettoomsättning | 360 | 360 | 240 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 97 | 61 | 59 | 2 | 5 | – |
| Övriga externa kostnader | 37 | 13 | 11 | 2 | 5 | – |
| Av- och nedskrivningar | 61 | 48 | 48 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 263 | 299 | 181 | −2 | −5 | – |
| Finansiella poster | −126 | −186 | −132 | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 2 | 2 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 127 | 188 | 134 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 136 | 113 | 48 | −2 | −5 | – |
| Resultat före skatt | 136 | 113 | 48 | −2 | −5 | – |
| Skatt på årets resultat | 28 | 23 | 8 | – | – | – |
| Årets resultat | 108 | 90 | 40 | −2 | −5 | – |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021-12 | 2021-05 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 5 140 | 4 664 | 4 449 | 23 | 25 | – |
| Anläggningstillgångar | 4 714 | 4 351 | 4 196 | – | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 4 714 | 4 351 | 4 196 | – | – | – |
| Byggnader och mark | 4 714 | 4 148 | 4 196 | – | – | – |
| Pågående nyanläggningar och förskott | 0 | 204 | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 426 | 313 | 253 | 23 | 25 | – |
| Kortfristiga fordringar | 0 | – | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 0 | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 426 | 313 | 253 | 23 | 25 | – |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 5 140 | 4 664 | 4 449 | 23 | 25 | – |
| Eget kapital | 256 | 148 | 58 | 18 | 20 | – |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 231 | 123 | 33 | −7 | −5 | – |
| Balanserat resultat | 123 | 33 | −7 | −5 | – | – |
| Årets resultat | 108 | 90 | 40 | −2 | −5 | – |
| Långfristiga skulder | 3 302 | 3 413 | 4 266 | – | – | – |
| Skulder till kreditinstitut | 3 302 | 3 413 | 3 524 | – | – | – |
| Skulder till koncernföretag | – | – | 742 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 583 | 1 103 | 124 | 5 | 5 | – |
| Skulder till kreditinstitut | 111 | 111 | 111 | – | – | – |
| Skulder till koncernföretag | 1 395 | 946 | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 71 | 41 | 8 | – | – | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | – |
| Ställda säkerheter | 3 700 | 3 700 | – | – | – | – |
| Fastighetsinteckningar | 3 700 | 3 700 | – | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021-12 | 2021-05 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningen har ökat jämfört med förgående räkenskapsår. Det beror på att bolaget har förvärvat en fastighet och har under året haft hyresintäkter.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Räkenskapsåret som avslutades 2021-12-31 var förkortat.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Byggnader och mark
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 4 871 | 4 244 | 4 244 | 0 |
| Årets inköp | 627 | 0 | 4 244 | 0 |
| Ackumulerade avskrivningar | 157 | 96 | 48 | 0 |
| Årets avskrivningar | 61 | 48 | 48 | 0 |
Om bolaget
- Adress
- MELONGATAN 195, 426 56 VÄSTRA FRÖLUNDA
- Registrerat
- 2021-05-28
- Bransch
- Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Verksamhet enligt registret
Bedriva öppenvård för barn och ungdomar samt därmed förenlig verksamhet
Bankgironummer
- 5981-8302
- VISION ÖPPENVÅRD AB
kontrollerat 2026-10-22
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Göteborg
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-03-19
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Verksamheten ska bedriva öppenvård för barn och ungdomar samt därmed förenlig verksamhet.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Vision i Väst Holding AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Vision i Väst Holding AB; Organisationsnummer=559452-1873; ForetagetsSate=Göteborg
-
Vision i Väst Holding AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Vision i Väst Holding AB; Organisationsnummer=559452-1873; ForetagetsSate=Göteborg