Start › Dalarnas län › Falun
Ctrl+F5 AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 451 | 1 370 | 1 514 | 1 474 | 513 |
| Nettoomsättning | 1 451 | 1 370 | 1 514 | 1 474 | 513 |
| Rörelsekostnader | 1 095 | 1 137 | 1 014 | 824 | 157 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 2 | 4 | 2 | – |
| Övriga externa kostnader | 104 | 106 | 29 | 45 | 26 |
| Personalkostnader | 990 | 1 029 | 980 | 777 | 131 |
| Rörelseresultat | 357 | 233 | 500 | 650 | 355 |
| Finansiella poster | 1 | 7 | 6 | 0 | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 7 | 6 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 357 | 240 | 507 | 650 | 355 |
| Bokslutsdispositioner | −90 | −61 | 0 | −150 | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | −90 | −61 | 0 | −150 | – |
| Resultat före skatt | 267 | 179 | 507 | 500 | 355 |
| Skatt på årets resultat | 56 | 38 | 105 | 103 | 73 |
| Årets resultat | 211 | 141 | 402 | 397 | 282 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 419 | 1 178 | 1 191 | 1 001 | 518 |
| Anläggningstillgångar | 441 | 357 | 173 | 95 | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 441 | 357 | 173 | 95 | – |
| Andra långfristiga fordringar | 441 | 357 | 173 | 95 | – |
| Omsättningstillgångar | 978 | 821 | 1 018 | 906 | 518 |
| Kortfristiga fordringar | 345 | 383 | 334 | 343 | 340 |
| Kundfordringar | 301 | 301 | 328 | 290 | 340 |
| Övriga fordringar | 0 | 0 | 6 | 53 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 44 | 81 | – | – | – |
| Kassa och bank | 633 | 439 | 684 | 563 | 178 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 419 | 1 178 | 1 191 | 1 001 | 518 |
| Eget kapital | 888 | 777 | 836 | 604 | 307 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 863 | 752 | 811 | 579 | 282 |
| Balanserat resultat | 652 | 611 | 409 | 182 | 0 |
| Årets resultat | 211 | 141 | 402 | 397 | 282 |
| Obeskattade reserver | 301 | 211 | 150 | 150 | – |
| Periodiseringsfonder | 301 | 211 | 150 | 150 | – |
| Kortfristiga skulder | 230 | 191 | 206 | 247 | 211 |
| Skatteskulder | 30 | 10 | 14 | 55 | 56 |
| Övriga skulder | 199 | 181 | 192 | 192 | 155 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 190 | 100 | 200 | 170 | 100 |
| Annan föreslagen utdelning | 190 | 100 | 200 | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 282 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Jämfört med föregående räkenskapsår så har omsättningen ökat avsevärt. Detta beror på att föregående år var bolagets första räkenskapsår och inkomstbringande verksamhet påbörjades först i september -21. Detta räkenskapsår har bolaget haft full verksamhet hela året och därigenom kommer den stora ökningen av omsättning.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 441 | 357 | 173 | 95 |
| Årets inköp | 84 | 184 | 78 | 95 |
Om bolaget
- Adress
- ÅKERN 89, 791 93 FALUN
- Registrerat
- 2021-05-19
- Bransch
- Dataprogrammering
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom programmering och allmän utveckling av IT-system.
Bankgironummer
- 5695-9067
- CTRL+F5 AB
kontrollerat 2026-10-22
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-01-24
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver utveckling av IT-system främst genom konsultverksamhet hos kund. Bolaget har sitt säte i Falun.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.