Start › Stockholms län › Stockholm
CLE Thornberg Invest AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | 132 | 377 |
| Nettoomsättning | – | – | 0 | 132 | 377 |
| Rörelsekostnader | 352 | 289 | 290 | 191 | 326 |
| Övriga externa kostnader | 346 | 283 | 284 | 87 | 255 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | 97 | 66 |
| Av- och nedskrivningar | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 |
| Rörelseresultat | −352 | −289 | −290 | −59 | 51 |
| Finansiella poster | 37 588 | −462 | 1 032 | −52 | 18 023 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 12 676 | 0 | 580 | 200 | 19 026 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 304 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 142 | 0 | −954 | 0 | 954 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 150 | 463 | 502 | 252 | 50 |
| Resultat efter finansiella poster | 37 236 | −751 | 742 | −111 | 18 073 |
| Resultat före skatt | 37 236 | −751 | 742 | −111 | 18 073 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | 0 | 0 |
| Årets resultat | 37 236 | −751 | 742 | −111 | 18 073 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 55 243 | 33 630 | 30 095 | 27 287 | 24 082 |
| Anläggningstillgångar | 71 | 33 456 | 30 016 | 27 287 | 24 075 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 6 | 12 | 18 | 24 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 6 | 12 | 18 | 24 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 71 | 33 450 | 30 004 | 27 269 | 24 051 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 70 | 6 812 | 6 812 | 6 600 | 6 600 |
| Andra långfristiga fordringar | 1 | 26 638 | 23 191 | 20 669 | 17 451 |
| Omsättningstillgångar | 55 172 | 174 | 79 | 0 | 7 |
| Kortfristiga fordringar | 357 | 174 | 79 | 0 | 0 |
| Övriga fordringar | 268 | 174 | 79 | 0 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 89 | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 54 814 | 0 | 0 | 0 | 7 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 55 243 | 33 630 | 30 095 | 27 287 | 24 082 |
| Eget kapital | 54 628 | 17 392 | 18 348 | 17 801 | 18 098 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 54 603 | 17 367 | 18 323 | 17 776 | 18 073 |
| Balanserat resultat | 17 367 | 18 118 | 17 581 | 17 886 | 0 |
| Årets resultat | 37 236 | −751 | 742 | −111 | 18 073 |
| Långfristiga skulder | – | – | 0 | 101 | 0 |
| Checkräkningskredit | – | – | 0 | 101 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 615 | 16 238 | 11 747 | 9 386 | 5 984 |
| Skulder till kreditinstitut | 0 | 15 745 | 11 436 | 9 349 | 5 877 |
| Skatteskulder | 601 | 441 | 252 | 0 | 0 |
| Övriga skulder | – | – | 0 | 23 | 27 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 14 | 52 | 59 | 14 | 80 |
| Ställda säkerheter | 1 | 26 638 | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | 205 | 195 | – |
| Annan föreslagen utdelning | – | – | – | 195 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nyckeltalsdefinitioner Nettoomsättning Rörelsens huvudintäkter, fakturerade kostnader, sidointäkter samt intäktskorrigeringar. Resultat efter finansiella poster Resultat efter finansiella intäkter och kostnader men före bokslutsdispositioner och skatter. Soliditet (%) Justerat eget kapital (eget kapital och obeskattade reserver med avdrag för uppskjuten skatt) i procent av balansomslutning.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nyckeltalsdefinitioner Nettoomsättning Rörelsens huvudintäkter, fakturerade kostnader, sidointäkter samt intäktskorrigeringar. Resultat efter finansiella poster Resultat efter finansiella intäkter och kostnader men före bokslutsdispositioner och skatter. Soliditet (%) Justerat eget kapital (eget kapital och obeskattade reserver med avdrag för uppskjuten skatt) i procent av balansomslutning.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nyckeltalsdefinitioner Nettoomsättning Rörelsens huvudintäkter, fakturerade kostnader, sidointäkter samt intäktskorrigeringar. Resultat efter finansiella poster Resultat efter finansiella intäkter och kostnader men före bokslutsdispositioner och skatter. Soliditet (%) Justerat eget kapital (eget kapital och obeskattade reserver med avdrag för uppskjuten skatt) i procent av balansomslutning.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 | 26 638 | 23 191 | 21 622 | 18 404 |
| Årets inköp | – | 3 446 | 1 569 | 3 218 | 18 404 |
| Försäljningar och utrangeringar | 26 637 | – | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | – | 0 | 0 | 954 | 954 |
| Årets nedskrivningar | – | – | – | – | 954 |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 212 | 6 812 | 6 812 | 6 600 | 6 600 |
| Årets inköp | – | 0 | 212 | – | 6 600 |
| Försäljningar och utrangeringar | 6 600 | – | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 142 | 0 | – | – | – |
| Årets nedskrivningar | 142 | 0 | – | – | – |
| Återförda nedskrivningar | – | 0 | 212 | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 30 | 30 | 30 | 30 | 30 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 30 |
| Ackumulerade avskrivningar | 30 | 24 | 18 | 12 | 6 |
| Årets avskrivningar | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 |
Om bolaget
- Adress
- VÄSTRA TRÄDGÅRDSGATAN 6 A (ATT: BJÖRN MÅRTENSSON), 111 53 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2021-05-18
- Bransch
- Verksamheter som utövas av huvudkontor
Verksamhet enligt registret
Direkt eller indirekt äga och förvalta aktier, värdepapper och fastigheter samt annan fast och lös egendom
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Säte
- Malmö kommun, Skåne län
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-07-02
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Företaget med säte i Malmö registrerades år 2021 och bolagets inriktning är att via direkt eller indirekt äga och förvalta aktier, värdepapper och fastigheter samt annan fast och lös egendom. Företaget har sitt säte i Malmö kommun, Skåne län .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.