Curantur AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 86 | 75 | 23 | 159 | 277 |
| Nettoomsättning | 86 | 75 | 23 | 159 | 277 |
| Rörelsekostnader | 67 | 116 | 82 | 156 | 69 |
| Övriga externa kostnader | 59 | 106 | 75 | 147 | 64 |
| Personalkostnader | 1 | 2 | 0 | 2 | – |
| Av- och nedskrivningar | 7 | 7 | 7 | 7 | 5 |
| Rörelseresultat | 19 | −40 | −59 | 3 | 207 |
| Finansiella poster | 0 | 1 | 0 | 0 | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 1 | 0 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 20 | −40 | −59 | 3 | 207 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 50 | 0 | −50 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | 0 | 50 | 0 | −50 |
| Resultat före skatt | 20 | −40 | −9 | 3 | 157 |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 1 | 32 |
| Årets resultat | 20 | −40 | −9 | 3 | 125 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 154 | 122 | 156 | 244 | 287 |
| Anläggningstillgångar | 2 | 10 | 17 | 24 | 31 |
| Materiella anläggningstillgångar | 2 | 10 | 17 | 24 | 31 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 2 | 10 | 17 | 24 | 31 |
| Omsättningstillgångar | 151 | 112 | 140 | 220 | 256 |
| Kortfristiga fordringar | 22 | 22 | 24 | 2 | – |
| Övriga fordringar | 22 | 22 | 24 | 2 | – |
| Kassa och bank | 129 | 90 | 115 | 218 | 256 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 154 | 122 | 156 | 244 | 287 |
| Eget kapital | 124 | 104 | 144 | 152 | 150 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 99 | 79 | 119 | 127 | 125 |
| Balanserat resultat | 79 | 119 | 127 | 125 | 0 |
| Årets resultat | 20 | −40 | −9 | 3 | 125 |
| Obeskattade reserver | – | – | 0 | 50 | 50 |
| Periodiseringsfonder | – | – | 0 | 50 | 50 |
| Kortfristiga skulder | 30 | 18 | 13 | 42 | 88 |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 4 | 20 |
| Övriga skulder | 22 | 10 | 5 | 30 | 59 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 125 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Företaget kommer att ha ett mindre uppdrag i början på nästa räkenskapsår och räknar med att ha fler uppdrag under hösten år 2024.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 36 | 36 | 36 | 36 | 36 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 36 |
| Ackumulerade avskrivningar | 34 | 27 | 19 | 12 | 5 |
| Årets avskrivningar | 7 | 7 | 7 | 7 | 5 |
Om bolaget
- Adress
- MELLANVÅNGSVÄGEN 7, 223 55 LUND
- Registrerat
- 2021-04-27
- Bransch
- Personalutbildning
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget skall bedriva rådgivnings- och utbildningsverksamhet verksamhet inom området för offentlig upphandling samt inom närbesläktade områden
Bankgironummer
- 5677-2254
- Curantur AB
kontrollerat 2026-10-22
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-05-16
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Lund registrerades år 2021 och bedriver rådgivnings- och utbildningsverksamhet inom området för offentlig upphandling, samt inom närbesläktade områden.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.