Start › Västra Götalands län › Västra Frölunda
Varol IT AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 550 | 1 504 | 1 818 | 1 360 | 833 |
| Nettoomsättning | 1 550 | 1 504 | 1 818 | 1 360 | 833 |
| Rörelsekostnader | 936 | 1 053 | 1 163 | 1 159 | 555 |
| Övriga externa kostnader | 26 | 24 | 25 | 15 | 33 |
| Personalkostnader | 910 | 1 028 | 1 138 | 1 143 | 522 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 0 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 614 | 452 | 655 | 202 | 278 |
| Finansiella poster | 1 | 5 | 1 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 5 | 1 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 615 | 456 | 656 | 202 | 278 |
| Resultat före skatt | 615 | 456 | 656 | 202 | 278 |
| Skatt på årets resultat | 127 | 93 | 135 | 42 | 57 |
| Årets resultat | 488 | 363 | 521 | 160 | 221 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 077 | 1 025 | 1 228 | 770 | 580 |
| Omsättningstillgångar | 1 077 | 1 025 | 1 228 | 770 | 580 |
| Kortfristiga fordringar | 712 | 482 | 396 | 368 | 289 |
| Kundfordringar | 505 | 317 | 356 | 354 | 289 |
| Övriga fordringar | 207 | 165 | 40 | 14 | – |
| Kassa och bank | 365 | 543 | 832 | 403 | 291 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 077 | 1 025 | 1 228 | 770 | 580 |
| Eget kapital | 669 | 540 | 697 | 306 | 246 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 644 | 515 | 672 | 281 | 221 |
| Balanserat resultat | 155 | 152 | 151 | 121 | 0 |
| Årets resultat | 488 | 363 | 521 | 160 | 221 |
| Kortfristiga skulder | 408 | 485 | 531 | 465 | 334 |
| Leverantörsskulder | 1 | 0 | 1 | 0 | – |
| Skatteskulder | 23 | 112 | 80 | 15 | 23 |
| Övriga skulder | 384 | 372 | 450 | 449 | 312 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 488 | 360 | 520 | 130 | 100 |
| Annan föreslagen utdelning | 488 | 360 | 520 | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 221 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
De timpriser som förhandlades fram mot slutet av räkenskapsåret 2022 gällde även för resten av 2023. Dessutom har det inte förekommit några avbrott i verksamheten, vilket resulterade i en högre nettomsättning för företaget.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Aktiebolaget hade det första hela räkenskapsåret vilket motiverar den totala försäljningsökningen. Dessutom har företaget höjt serviceavgiften med cirka tjugo procent.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Om bolaget
- Adress
- MANDOLINGATAN 116 LGH 1305, 421 54 VÄSTRA FRÖLUNDA
- Registrerat
- 2021-04-22
- Bransch
- Datakonsultverksamhet
Verksamhet enligt registret
Verksamheten kommer att bestå av konsultverksamnet inom programvaruutvecklingsområdet. Sådana aktiviteter inkluderar arbete på klientens lokaler eller på distans som systemutvecklare eller programvaruarkitekt. Verksamheten kan omfatta samarbete med andra konsultföretag och byråer.
Bankgironummer
- 5693-5513
- VAROL IT AB
kontrollerat 2026-10-22
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-07-30
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
Verksamheten består av konsultverksamhet inom programvaruutvecklingsområdet. Sådana aktiviteter inkluderar arbete på klientens lokaler eller på distans som systemutvecklare eller programvaruarkitekt. Verksamheten kan omfatta samarbete med andra konsultföretag och byråer. Bolaget har sitt säte i Göteborg där företaget även bedriver konsultverksamhet.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.