Start › Stockholms län › Stockholm
JUST MCGUFFIN AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021-12 | 2021-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 | – |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | – | 0 | 5 | – |
| Rörelsekostnader | 20 | 23 | 13 | 13 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 20 | 23 | 13 | 13 | – | – |
| Rörelseresultat | −20 | −23 | −13 | −13 | 5 | – |
| Finansiella poster | 333 | −2 692 | 1 979 | 23 | 559 | – |
| Resultat från andelar i intresseföretag | 333 | – | – | – | – | – |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 0 | −2 692 | 1 980 | 0 | 547 | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 23 | 12 | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 313 | −2 715 | 1 966 | 10 | 564 | – |
| Resultat före skatt | 313 | −2 715 | 1 966 | 10 | 564 | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 2 | 3 | – |
| Årets resultat | 313 | −2 715 | 1 966 | 8 | 560 | – |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021-12 | 2021-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 173 | 73 | 3 046 | 1 085 | 1 065 | – |
| Anläggningstillgångar | 159 | 8 | 3 009 | 1 029 | 29 | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 159 | 8 | 3 009 | 1 029 | 29 | – |
| Andelar i koncernföretag | – | – | 3 009 | 1 029 | 29 | – |
| Andelar i intresseföretag | 8 | 8 | – | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 150 | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 14 | 65 | 37 | 56 | 1 036 | – |
| Kortfristiga fordringar | 7 | 20 | 4 | 0 | 1 012 | – |
| Övriga fordringar | 7 | 20 | 4 | 0 | 1 000 | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | 0 | 12 | – |
| Kassa och bank | 7 | 46 | 33 | 56 | 24 | – |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 173 | 73 | 3 046 | 1 085 | 1 065 | – |
| Eget kapital | 158 | −155 | 2 560 | 593 | 585 | – |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 0 |
| Fritt eget kapital | 133 | −180 | 2 535 | 568 | 560 | – |
| Balanserat resultat | −180 | 2 535 | 568 | 560 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 313 | −2 715 | 1 966 | 8 | 560 | 0 |
| Långfristiga skulder | 0 | 205 | 475 | – | – | – |
| Övriga skulder | 0 | 205 | 475 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 15 | 23 | 11 | 492 | 480 | – |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 6 | 3 | – |
| Övriga skulder | 0 | 8 | 0 | 475 | 476 | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 15 | 15 | 11 | 11 | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Under januari har JUST MCGUFFIN AB minskat sin ägarandel i Third Ear Studio AB genom indragning av aktier vid minskning av aktiekapitalet. Bolaget äger efter minskningen av aktiekapitalet 1,54%. I januari har bolaget även förvärvat aktier i Podspace Holding AB org. nr. 559463-6176.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 8 | 8 | 3 009 | 1 029 |
| Årets inköp | 0 | 8 | 0 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 3 009 | 0 | – |
Andelar i koncernföretag
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2021-04-18 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 3 009 | 1 029 | 29 | 0 |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 150 | 0 |
| Årets inköp | 150 | 0 |
Om bolaget
- Adress
- SKEPPARGATAN 65, 114 59 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2021-04-19
- Bransch
- Holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner
Verksamhet enligt registret
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att, direkt eller indirekt, äga och förvalta fast och lös egendom såsom fastigheter och värdepapper, konsultverksamhet inom affärsutveckling, samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5675-6653
- JUST MCGUFFIN AB
kontrollerat 2026-10-21
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-17
- Programvara
- Hogia Audit med Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget äger och förvaltar värdepapper samt bedriver konsultverksamhet inom affärsutveckling. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.