Genomsyn

Start › Stockholms län › Stockholm

Stenhus Reverse Holdco 7 AB

559312-5973AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2025-01-01 – 2025-12-31

Omsättning 2025
350 tkr
Resultat efter fin. poster 2025
−9,8 mkr
Årets resultat 2025
−9,8 mkr
Eget kapital 2025
29,7 mkr

Utveckling5 räkenskapsår

20252025: −9,8 mkr−9,8 mkr20242024: 1,4 mkr1,4 mkr20232023: −29,5 mkr−29,5 mkr20222022: −19,4 mkr−19,4 mkr20212021: 11,5 mkr11,5 mkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post2025202420232022
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 3505115802 390
Nettoomsättning 3505115802 390
Rörelsekostnader 3775326562 477
Handelsvaror –030
Övriga externa kostnader 3775326542 477
Rörelseresultat −27−21−76−88
Finansiella poster −9 7321 449−29 394−19 351
Resultat från andelar i koncernföretag −9 7330−7353 324
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 0250
Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar 0−1 44729 32772 675
Resultat efter finansiella poster −9 7601 427−29 470−19 439
Resultat före skatt −9 7601 427−29 470−19 439
Årets resultat −9 7601 427−29 470−19 439

BalansräkningBelopp i tkr

Post2025202420232022
TILLGÅNGAR 216 580174 957250 632149 079
Anläggningstillgångar 044 475110 9980
Finansiella anläggningstillgångar 044 475110 9980
Andelar i koncernföretag 044 475110 9980
Omsättningstillgångar 216 580130 483139 635149 079
Kortfristiga fordringar 216 580130 483139 480149 050
Fordringar hos koncernföretag 216 483130 387139 380148 821
Övriga fordringar 9793100229
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 03––
Kassa och bank –015430
EGET KAPITAL OCH SKULDER 216 580174 957250 632149 079
Eget kapital 29 72539 48430 55748
Bundet eget kapital 25252525
Aktiekapital 25252525
Fritt eget kapital 29 70039 45930 53223
Balanserat resultat 39 45938 03260 00219 461
Årets resultat −9 7601 427−29 470−19 439
Långfristiga skulder 42 444–––
Skulder till koncernföretag 42 444–––
Kortfristiga skulder 144 411135 473220 076149 032
Leverantörsskulder ––013
Skulder till koncernföretag 144 403135 465220 068147 701
Övriga skulder ––01 224
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 88894

ÄgarfinansieringBelopp i tkr

Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.

Post2025202420232022
Tillfört aktieägartillskott –7 5007 950–

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Revisorns uttalande

Standarduttalande

Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Stenhus Reverse Holdco 7 AB för år 2025. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Stenhus Reverse Holdco 7 ABs finansiella ställning per den 31 december 2025 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen för Stenhus Reverse Holdco 7 AB.

Källfält: se-ar-base:UttalandeText

Grund för revisorns uttalande

Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Stenhus Reverse Holdco 7 AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.

Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Revisorns uttalande

Standarduttalande

Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Stenhus Reverse Holdco 7 AB för år 2024. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Stenhus Reverse Holdco 7 ABs finansiella ställning per den 31 december 2024 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen för Stenhus Reverse Holdco 7 AB.

Källfält: se-ar-base:UttalandeText

Grund för revisorns uttalande

Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Stenhus Reverse Holdco 7 AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.

Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Revisorns uttalande

Standarduttalande

Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Stenhus Reverse Holdco 7 AB för år 2023. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Stenhus Reverse Holdco 7 ABs finansiella ställning per den 31 december 2023 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen för Stenhus Reverse Holdco 7 AB.

Källfält: se-ar-base:UttalandeText

Grund för revisorns uttalande

Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Stenhus Reverse Holdco 7 AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.

Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden

Öppna årsredovisningen för 2023

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Andelar i koncernföretag

Post2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-312021-12-31
Anskaffningsvärde 0145 030213 00072 675550
Årets inköp –7 500140 32572 150–
Försäljningar och utrangeringar 145 03075 470025–
Ackumulerade nedskrivningar 0100 555102 00272 6750
Årets nedskrivningar –029 32772 675–
Återförda nedskrivningar 100 555––––

Om bolaget

Adress
ÅRSTAÄNGSVÄGEN 17 C 1 VÅN, 117 60 STOCKHOLM
Registrerat
2021-04-16
Bransch
Verksamheter som utövas av huvudkontor

Verksamhet enligt registret

Aktiebolaget ska göra indirekta investeringar i fastigheter och fastighetsrelaterade tillgångar och bedriva därmed förenlig verksamhet.

Bankgironummer

5786-5966
Stenhus Reverse HoldCo 7 AB
kontrollerat 2026-10-21

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Säte
Stockholm
Revision
Ja (2026-04-09)
Revisionsfirma
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Årsstämma
2026-04-10
Programvara
Wolters Kluwer Capego

Allmänt om verksamheten

Allmänt om verksamheten Föremålet för Bolagets verksamhet är att direkt eller genom dotterbolag äga och förvalta fast egendom. Företaget har sitt säte i Stockholm .

Väsentliga händelser

Väsentliga händelser under räkenskapsåret Styrelsen och ledande befattningshavare följer löpande det rådande inflation- och ränteläget för att säkerställa att det inte påverkar utvecklingen av företagets verksamhet, ställning och resultat. Bolaget har under räkenskapsåret extern sålt 100% av andelarna i Stenhus Karlstad Bryggaen 12 AB, org. nr. 556820-8325. Bolaget har under räkenskapsåret internt sålt 100% av andelarna i Stenhus Fagersta Tele 1 AB, org. nr. 556937-5453. Bolaget har under räkenskapsåret internt sålt 100% av andelarna i Stenhus Norsborg Alby Kvarn AB, org. nr. 559240-1540. Bolaget har under räkenskapsåret internt sålt 100% av andelarna i Stenhus Norrköping Orrekulla 1:56 AB, org. nr. 559326-3741.

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
202525 kB Öppna
202430 kB Öppna
202330 kB Öppna

Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna

Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.

Moderföretag