Mohave AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 904 | 462 | 635 | 1 203 | 1 026 |
| Nettoomsättning | 904 | 462 | 635 | 1 203 | 1 026 |
| Rörelsekostnader | 769 | 644 | 638 | 1 032 | 366 |
| Råvaror och förnödenheter | 18 | 16 | 11 | 22 | 68 |
| Övriga externa kostnader | 122 | 138 | 242 | 252 | 120 |
| Personalkostnader | 600 | 472 | 364 | 740 | 160 |
| Av- och nedskrivningar | 28 | 19 | 19 | 19 | 19 |
| Övriga rörelsekostnader | – | 0 | 2 | – | – |
| Rörelseresultat | 136 | −182 | −3 | 171 | 660 |
| Finansiella poster | 1 | 2 | −5 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 2 | 0 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 1 | 5 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 136 | −180 | −7 | 170 | 659 |
| Resultat före skatt | 136 | −180 | −7 | 170 | 659 |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 37 | 137 |
| Årets resultat | 136 | −180 | −7 | 133 | 523 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 768 | 579 | 733 | 927 | 770 |
| Anläggningstillgångar | 76 | 21 | 42 | 61 | 94 |
| Materiella anläggningstillgångar | 73 | 19 | 37 | 56 | 74 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 73 | 19 | 37 | 56 | 74 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 | 3 | 5 | 5 | 20 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 3 | 3 | 5 | 5 | – |
| Andra långfristiga fordringar | – | – | – | 0 | 20 |
| Omsättningstillgångar | 692 | 558 | 690 | 866 | 675 |
| Kortfristiga fordringar | 301 | 200 | 144 | 247 | 181 |
| Kundfordringar | 138 | 64 | 23 | 233 | 176 |
| Övriga fordringar | 158 | 130 | 121 | 14 | 1 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 4 | 5 | – | 0 | 4 |
| Kassa och bank | 391 | 359 | 547 | 619 | 494 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 768 | 579 | 733 | 927 | 770 |
| Eget kapital | 629 | 493 | 673 | 680 | 548 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 604 | 468 | 648 | 655 | 523 |
| Balanserat resultat | 468 | 648 | 655 | 523 | – |
| Årets resultat | 136 | −180 | −7 | 133 | 523 |
| Kortfristiga skulder | 139 | 87 | 59 | 246 | 222 |
| Leverantörsskulder | 1 | 0 | 3 | – | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 11 | 153 | 126 |
| Övriga skulder | 138 | 87 | 46 | 93 | 96 |
| Ställda säkerheter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Företagsinteckningar | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Fastighetsinteckningar | 0 | – | – | – | – |
| Eventualförpliktelser | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | 655 | 523 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2022-12-31 | 2022-01-01 | 2021-12-31 | 2021-04-13 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 20 | 20 | 0 |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2024-01-01 | 2023-12-31 | 2023-01-01 | 2022-12-31 | 2022-01-01 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 3 | 3 | 5 | 5 | 5 | 5 | 0 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | 0 | – | 5 | – | 0 |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 3 | – | 0 | – | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2024-01-01 | 2023-12-31 | 2023-01-01 | 2022-12-31 | 2022-01-01 | 2021-12-31 | 2021-04-13 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 176 | 93 | 93 | 93 | 93 | 93 | 93 | 93 | 0 |
| Årets inköp | 83 | 0 | – | – | – | 0 | – | 93 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 102 | 74 | 56 | 56 | 37 | 37 | 19 | 19 | 0 |
| Årets avskrivningar | 28 | 19 | – | 19 | – | 19 | – | 19 | – |
Om bolaget
- Adress
- OSBYGATAN 14, 214 43 MALMÖ
- Registrerat
- 2021-04-13
- Bransch
- Produktion av film, video och tv-program
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva verksamhet inom filmproduktion med tillhörande verksamhet.
Bankgironummer
- 5665-7836
- MOHAVE AB
kontrollerat 2026-10-21
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Företagets säte är Malmö.
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-02-19
- Programvara
- Hogia Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver filmproduktion med tillhörande verksamhet.
Väsentliga händelser
Inga väsentliga händelser har hänt under året.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.