Genomsyn

Start › Västmanlands län › Västerås

DMC Invest i Västerås AB

559311-2260AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2025-01-01 – 2025-12-31

Omsättning 2025
29 tkr
Resultat efter fin. poster 2025
33 tkr
Årets resultat 2025
−97 tkr
Eget kapital 2025
6,2 mkr

Utveckling3 räkenskapsår

20252025: −97 tkr−97 tkr20242024: −130 tkr−130 tkr20232023: 1,4 mkr1,4 mkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post202520242023
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 29150
Nettoomsättning 29150
Rörelsekostnader 42023
Övriga externa kostnader 42023
Rörelseresultat 26−5−23
Finansiella poster 7161 391
Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar –01 375
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 01616
Räntekostnader och liknande resultatposter −7––
Resultat efter finansiella poster 33101 368
Bokslutsdispositioner −130−1400
Lämnade koncernbidrag 1301400
Resultat före skatt −97−1301 368
Årets resultat −97−1301 368

BalansräkningBelopp i tkr

Post202520242023
TILLGÅNGAR 6 1736 2666 403
Anläggningstillgångar 3 6113 2653 192
Materiella anläggningstillgångar 324––
Byggnader och mark 324––
Finansiella anläggningstillgångar 3 2873 2653 192
Andelar i koncernföretag 685685685
Andelar i intresseföretag 2 6022 5802 507
Omsättningstillgångar 2 5623 0013 210
Kortfristiga fordringar 1 8221 9491 719
Kundfordringar 51190
Fordringar hos koncernföretag 9321 069815
Fordringar hos intresseföretag 835857900
Övriga fordringar 444
Kortfristiga placeringar 6005000
Övriga kortfristiga placeringar 6005000
Kassa och bank 1405521 491
EGET KAPITAL OCH SKULDER 6 1736 2666 403
Eget kapital 6 1606 2576 387
Bundet eget kapital 252525
Aktiekapital 252525
Fritt eget kapital 6 1356 2326 362
Balanserat resultat 6 2326 3624 994
Årets resultat −97−1301 368
Kortfristiga skulder 13916
Leverantörsskulder 100
Skulder till koncernföretag –011
Övriga skulder 740
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 555

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Andelar i intresseföretag

Post2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-31
Anskaffningsvärde 2 6022 5802 5072 497
Årets inköp –011–

Andelar i koncernföretag

Post2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-31
Anskaffningsvärde 685685685685

Byggnader och mark

Post2025-12-312024-12-312023-12-31
Anskaffningsvärde 32400
Årets inköp 3240–

Om bolaget

Adress
FAGOTTVÄGEN 3, 725 94 VÄSTERÅS
Registrerat
2021-04-09
Bransch
Byggnadssnickeriarbeten

Verksamhet enligt registret

Föremålet för bolagets verksamhet är att bygga, äga, förvalta fastigheter samt äga och förvalta värdepapper och därmed förenlig verksamhet.

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Säte
Västerås
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2026-06-28
Programvara
Wolters Kluwer Capego

Allmänt om verksamheten

Allmänt om verksamheten Bolagets verksamhet består av att bygga, äga och förvalta fastigheter, samt äga och förvalta värdepapper. Företaget har sitt säte i Västerås .

Väsentliga händelser

Väsentliga händelser under räkenskapsåret Bolaget har genom finansiering och koncernbidrag fortsatt sin satsning och utveckling av dotterbolaget Svalan i Åsele AB.

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
20259 kB Öppna
20249 kB Öppna