Genomsyn

Start › Västra Götalands län › Ljungskile

Ljungskile Padel AB

559310-5314AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2025-01-01 – 2025-12-31

Omsättning 2025
952 tkr
Resultat efter fin. poster 2025
−198 tkr
Årets resultat 2025
−198 tkr
Eget kapital 2025
−963 tkr

Utveckling5 räkenskapsår

20252025: 952 tkr952 tkr20242024: 1,3 mkr1,3 mkr20232023: 1,7 mkr1,7 mkr20222022: 679 tkr679 tkr20212021: 0 kr0 kr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post2025202420232022
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 9531 3351 652679
Nettoomsättning 9521 3341 652679
Övriga rörelseintäkter 11––
Rörelsekostnader 1 1511 4601 8101 152
Handelsvaror 10012717690
Övriga externa kostnader 1 0191 3021 6021 035
Av- och nedskrivningar 31313128
Rörelseresultat −198−125−158−474
Finansiella poster 017−330
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 0000
Räntekostnader och liknande resultatposter 0−16330
Resultat efter finansiella poster −198−108−191−474
Resultat före skatt −198−108−191−474
Årets resultat −198−108−191−474

BalansräkningBelopp i tkr

Post2025202420232022
TILLGÅNGAR 382450484416
Anläggningstillgångar 125157188219
Materiella anläggningstillgångar 125157188219
Inventarier, verktyg och installationer 17304457
Förbättringsutgifter på annans fastighet 108126144162
Omsättningstillgångar 257293296196
Kortfristiga fordringar 174210254183
Kundfordringar 492114
Övriga fordringar 777084170
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 931311500
Kassa och bank 83834213
EGET KAPITAL OCH SKULDER 382450484416
Eget kapital −963−765−657−466
Bundet eget kapital 25252525
Aktiekapital 25252525
Fritt eget kapital −988−790−682−491
Balanserat resultat −790−682456−17
Årets resultat −198−108−1 139−474
Långfristiga skulder 652652652652
Skulder till intresseföretag 452652––
Övriga skulder 200–652652
Kortfristiga skulder 693563490230
Leverantörsskulder 671538447230
Övriga skulder 00––
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 2225430

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Förbättringsutgifter på annans fastighet

Post2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-312021-12-31
Anskaffningsvärde 1811811811810
Årets inköp ––0181–
Ackumulerade avskrivningar 725436180
Årets avskrivningar 18181818–

Inventarier, verktyg och installationer

Post2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-312021-12-31
Anskaffningsvärde 676767670
Årets inköp ––067–
Ackumulerade avskrivningar 503723100
Årets avskrivningar 13131310–

Om bolaget

Adress
NYTORPSVÄGEN 23, 459 32 LJUNGSKILE
Registrerat
2021-04-06
Bransch
Drift av sporthallar, idrottsplatser och andra sportanläggningar

Verksamhet enligt registret

Bolaget skall bedriva sport och hälsofrämjande verksamhet samt därmed förenlig verksamhet.

Bankgironummer

5806-0310
LJUNGSKILE PADEL AB
kontrollerat 2026-10-21

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Säte
Uddevalla
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2026-07-15
Programvara
Wolters Kluwer Capego

Allmänt om verksamheten

Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver padelverksamhet. Företaget har sitt säte i Uddevalla .

Väsentliga händelser

Väsentliga händelser under räkenskapsåret Enligt årsredovisningen understiger det egna kapitalet hälften av det registrerade aktiekapitalet. Styrelsen är medveten om vilket ansvar de har.

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
20259 kB Öppna
20249 kB Öppna
20238 kB Öppna