Start › Uppsala län › Uppsala
Svanerud Holding AB
Utveckling2 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2022 | 2021 |
|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | – |
| Nettoomsättning | 0 | – |
| Rörelsekostnader | 1 | – |
| Övriga externa kostnader | 1 | – |
| Rörelseresultat | −1 | – |
| Finansiella poster | 34 556 | 20 000 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 35 000 | 20 000 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 444 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 34 554 | 20 000 |
| Resultat före skatt | 34 554 | 20 000 |
| Årets resultat | 34 554 | 20 000 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2022 | 2021 |
|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 52 229 | 20 025 |
| Anläggningstillgångar | 51 464 | 19 797 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 51 464 | 19 797 |
| Andelar i koncernföretag | 1 797 | 1 797 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 112 | – |
| Andra långfristiga fordringar | 49 556 | 18 000 |
| Omsättningstillgångar | 765 | 228 |
| Kassa och bank | 765 | 228 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 52 229 | 20 025 |
| Eget kapital | 52 229 | 20 025 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 52 204 | 20 000 |
| Balanserat resultat | 17 650 | – |
| Årets resultat | 34 554 | 20 000 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2022 | 2021 |
|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 2 700 | 1 600 |
| Medel att disponera | 52 204 | 20 000 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Svanerud Holding AB för räkenskapsåret 2022. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Svanerud Holding ABs finansiella ställning per den 2022-12-31 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Jag är oberoende i förhållande till Svanerud Holding AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Svanerud Holding AB för räkenskapsåret 2021-04-06 - 2021-12-31. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Svanerud Holding ABs finansiella ställning per den 2021-12-31 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig medårsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Jag är oberoende i förhållande till Svanerud Holding AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 797 | 1 797 |
| Årets inköp | 1 797 | 1 797 |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 50 000 | 18 000 |
| Ackumulerade nedskrivningar | 444 | – |
| Årets nedskrivningar | 444 | – |
Om bolaget
- Adress
- STENVIKSVÄGEN 4, 755 91 UPPSALA
- Registrerat
- 2021-04-06
- Bransch
- Holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska äga och förvalta fast och lös egendom samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5685-0407
- Svanerud Holding AB
kontrollerat 2026-10-21
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2022
- Regelverk
- K2
- Revision
- Ja (2023-05-31)
- Årsstämma
- 2023-05-31
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget har sitt säte i Uppsala. Coroventis Research AB är ett dotterföretag till bolaget. I enlighet med 7 kap. 3§ ÅRL upprättas inte någon koncernredovisning av moderbolaget.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.