Genomsyn

Start › Hallands län › Genevad

Bertilssons VVS AB

559310-1297AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2024-10-01 – 2025-09-30

Omsättning 2025
2,9 mkr
Resultat efter fin. poster 2025
54 tkr
Årets resultat 2025
34 tkr
Eget kapital 2025
179 tkr

Utveckling5 räkenskapsår

20252025: 0,5 %0,5 %20242024: 0,4 %0,4 %20232023: 0,3 %0,3 %20222022: 0,2 %0,2 %20212021: 0,2 %0,2 %

ResultaträkningBelopp i tkr

Post20252024202320222021
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 2 8782 4012 7402 553684
Nettoomsättning 2 8822 4012 7172 553684
Övriga rörelseintäkter −402300
Rörelsekostnader 2 8232 3492 6812 473646
Handelsvaror 1 7881 5441 7851 644356
Övriga externa kostnader 388292288357201
Personalkostnader 63950560046387
Av- och nedskrivningar 88883
Rörelseresultat 5552598038
Finansiella poster −1−6−21−2−2
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 000––
Räntekostnader och liknande resultatposter 162122
Resultat efter finansiella poster 5446387835
Bokslutsdispositioner −10−7−9−22−4
Förändring av periodiseringsfonder −10−10−10−20–
Förändring av överavskrivningar 031−2−4
Resultat före skatt 4539295632
Skatt på årets resultat 11106137
Årets resultat 3429234325

BalansräkningBelopp i tkr

Post20252024202320222021
TILLGÅNGAR 468445489646348
Anläggningstillgångar 614233139
Materiella anläggningstillgångar 614233139
Inventarier, verktyg och installationer 614233139
Omsättningstillgångar 463431466615308
Kortfristiga fordringar 285344399255215
Kundfordringar 13023827594134
Övriga fordringar 15062183733
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 64310612448
Kassa och bank 177876736094
EGET KAPITAL OCH SKULDER 468445489646348
Eget kapital 1791451159350
Bundet eget kapital 2525252525
Aktiekapital 2525252525
Fritt eget kapital 154120906825
Balanserat resultat 120906825–
Årets resultat 3429234325
Obeskattade reserver 524235264
Periodiseringsfonder 50403020–
Ackumulerade överavskrivningar 22564
Långfristiga skulder 121123123123123
Övriga skulder 121123123123123
Kortfristiga skulder 118135215404171
Förskott från kunder ––052–
Leverantörsskulder 93125165309164
Skatteskulder 3422237
Övriga skulder 2262820–
Ställda säkerheter 100––––
Företagsinteckningar 100––––

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2022

2021

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2021

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Inventarier, verktyg och installationer

Post2025-09-302024-09-302023-09-302022-09-302021-09-302021-03-30
Anskaffningsvärde 42424242420
Årets inköp –––042–
Ackumulerade avskrivningar 3628191130
Årets avskrivningar 88883–

Om bolaget

Adress
ERIKSBERGSGATAN 27, 312 40 GENEVAD
Registrerat
2021-03-31
Bransch
Värme- och sanitetsarbeten

Verksamhet enligt registret

Bolagets ska bedriva VVS-arbeten, installation av vatten, kyla och värme samt verka inom sanitetsbranschen. Bolagets ska även bedriva personaluthyrning i byggbranschen.

Bankgironummer

5655-2540
Bertilssons VVS AB
kontrollerat 2026-10-21

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Säte
GENEVAD
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2026-03-27
Programvara
Wolters Kluwer Capego

Allmänt om verksamheten

Allmänt om verksamheten Bertilssons VVS AB bedriver VVS-arbeten, installation av vatten, kyla och värme samt verkar inom sanitetsbranschen. Företaget har sitt säte i GENEVAD .

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
20259 kB Öppna
20249 kB Öppna
20239 kB Öppna
20229 kB Öppna
20217 kB Öppna