Start › Dalarnas län › Säter
Mårs Jord & Skog AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 763 | 2 230 | 2 147 |
| Nettoomsättning | 1 601 | 2 049 | 1 948 |
| Övriga rörelseintäkter | 162 | 181 | 199 |
| Rörelsekostnader | 1 617 | 1 751 | 2 024 |
| Handelsvaror | 190 | 466 | 498 |
| Övriga externa kostnader | 256 | 198 | 264 |
| Personalkostnader | 1 132 | 1 073 | 1 255 |
| Av- och nedskrivningar | 39 | 14 | 7 |
| Rörelseresultat | 146 | 479 | 123 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | −1 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 147 | 479 | 122 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −102 | −18 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 0 | −102 | −18 |
| Resultat före skatt | 147 | 377 | 104 |
| Skatt på årets resultat | 31 | 78 | 12 |
| Årets resultat | 116 | 299 | 92 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 042 | 1 048 | 639 |
| Anläggningstillgångar | 345 | 120 | 24 |
| Materiella anläggningstillgångar | 345 | 120 | 24 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 345 | 120 | 24 |
| Omsättningstillgångar | 696 | 928 | 615 |
| Kortfristiga fordringar | 262 | 117 | 107 |
| Kundfordringar | 6 | 3 | 0 |
| Övriga fordringar | 19 | 34 | 18 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 237 | 80 | 89 |
| Kassa och bank | 435 | 811 | 508 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 042 | 1 048 | 639 |
| Eget kapital | 499 | 583 | 284 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 449 | 533 | 234 |
| Balanserat resultat | 333 | 234 | 142 |
| Årets resultat | 116 | 299 | 92 |
| Obeskattade reserver | 120 | 120 | 18 |
| Periodiseringsfonder | 120 | 120 | 18 |
| Kortfristiga skulder | 423 | 345 | 337 |
| Skatteskulder | 23 | 70 | 14 |
| Övriga skulder | 80 | 90 | 94 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 319 | 185 | 229 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 200 | 200 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2026-03-31 | 2025-03-31 | 2024-03-31 | 2023-03-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 409 | 145 | 34 | 34 |
| Årets inköp | 264 | 110 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 63 | 25 | 11 | 3 |
| Årets avskrivningar | 39 | 14 | 7 | – |
Om bolaget
- Adress
- LERVIKEN 164, 783 90 SÄTER
- Registrerat
- 2021-03-26
- Bransch
- Skogsskötsel
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är arbeten inom skogsskötsel och skogsvård och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5662-1204
- Mårs Jord & Skog AB
kontrollerat 2026-10-21
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Säte
- Säters kommun i Dalarnas Län
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-07-01
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Företaget arbetar med tjänster inom skogsskötsel och skogsvård. Företaget har sitt säte i Säters kommun i Dalarnas Län .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.