Start › Stockholms län › Solna
UBI International AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 106 | 58 | 1 083 | 1 737 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 713 | 1 737 |
| Övriga rörelseintäkter | 106 | 58 | 370 | – |
| Rörelsekostnader | 108 | 82 | 1 038 | 2 143 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | 0 | – |
| Handelsvaror | – | 0 | 326 | 585 |
| Övriga externa kostnader | 108 | 22 | 576 | 1 093 |
| Personalkostnader | – | 0 | 117 | 444 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 60 | 20 | 20 |
| Rörelseresultat | −2 | −24 | 45 | −406 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | −21 | −3 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 21 | 3 |
| Resultat efter finansiella poster | −3 | −24 | 24 | −409 |
| Resultat före skatt | −3 | −24 | 24 | −409 |
| Årets resultat | −3 | −24 | 24 | −409 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 242 | 136 | 125 | 564 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 60 | 253 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 60 | 80 |
| Koncessioner, patent, licenser och liknande | 0 | 0 | 60 | 80 |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 173 |
| Andra långfristiga fordringar | – | – | 0 | 173 |
| Omsättningstillgångar | 242 | 136 | 65 | 311 |
| Varulager m.m. | – | – | 0 | 45 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | 0 | 45 |
| Kortfristiga fordringar | 115 | 9 | 0 | 181 |
| Kundfordringar | 106 | – | 0 | 9 |
| Övriga fordringar | 9 | 9 | 0 | 69 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | 0 | 103 |
| Kassa och bank | 128 | 128 | 65 | 86 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 242 | 136 | 125 | 564 |
| Eget kapital | 25 | 27 | 52 | −82 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 0 | 2 | 27 | −107 |
| Balanserat resultat | 2 | 27 | 3 | 302 |
| Årets resultat | −3 | −24 | 24 | −409 |
| Långfristiga skulder | 172 | 64 | 22 | – |
| Skulder till kreditinstitut | 172 | 64 | 22 | – |
| Kortfristiga skulder | 46 | 45 | 52 | 647 |
| Leverantörsskulder | 15 | 15 | 11 | 535 |
| Skatteskulder | – | – | 0 | −5 |
| Övriga skulder | 25 | 25 | 25 | 117 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 5 | 5 | 16 | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | −107 |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | 110 | 302 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Kommentar till vinstdispositionen
Bolagets resultat och ställning framgår av efterföljande resultat- och balansräkning med noter.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Kommentar till vinstdispositionen
Bolagets resultat och ställning framgår av efterföljande resultat- och balansräkning med noter.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30%...[Kommentera]
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Kommentar till vinstdispositionen
Bolagets resultat och ställning framgår av efterföljande resultat- och balansräkning med noter.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Bolaget har bytt ägare augusti 2023.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2022
Kommentar till vinstdispositionen
Bolagets resultat och ställning framgår av efterföljande resultat- och balansräkning med noter.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Bolaget har per 2022-05-02 erhållit ett ovilkorat aktieägartillskott om 80 000 kronor och 30 000 kronor per 2022-05-20. Bolagets registrerade aktiekapital har därmed återställs till fullo. Styrelsen anser därför att ingen likvidationsplikt föreligger.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2023-04-30 | 2022-04-30 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 173 |
| Årets inköp | 0 | 173 |
Koncessioner, patent och licenser
| Post | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 100 | 100 | 100 |
| Årets inköp | – | – | 100 |
| Ackumulerade avskrivningar | 60 | 40 | 20 |
| Årets avskrivningar | 20 | 20 | 20 |
| Ackumulerade nedskrivningar | 40 | – | – |
| Årets nedskrivningar | 40 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- NORDSTJÄRNEGATAN 1 B, 169 68 SOLNA
- Registrerat
- 2021-03-24
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Internationell konsultverksamhet med utveckling av ekosystem för nystartade bolag och innovationsmiljöer.
Bankgironummer
- 5654-2475
- BKY AB
kontrollerat 2026-10-21
Jobbannonser
Källa: Arbetsförmedlingens annonsdata via JobTech Dev · uppdaterad 2026-11-07
- Annonser totalt
- 2
- Aktiva nu
- 0
- Första annonsen
- 2022-05-07
- Senaste annonsen
- 2022-08-29
Annonser per år
| År | 2022 |
|---|---|
| Annonser | 2 |
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-10-30
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver Caféverksamhet. Företaget har sitt säte i Västerås.
Väsentliga händelser
Företaget driver ingen verksamhet.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.