Start › Värmlands län › Deje
Vallens kakel o Golv AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 2 283 | 1 874 | 1 757 | 2 320 | 1 091 |
| Nettoomsättning | 2 283 | 1 874 | 1 757 | 2 320 | 1 089 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 | 2 |
| Rörelsekostnader | 2 142 | 1 671 | 1 727 | 1 993 | 1 019 |
| Råvaror och förnödenheter | 1 312 | 1 257 | 996 | 1 101 | 596 |
| Övriga externa kostnader | 194 | 118 | 362 | 479 | 259 |
| Personalkostnader | 624 | 281 | 363 | 406 | 159 |
| Av- och nedskrivningar | 12 | 12 | 6 | 6 | 5 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 3 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 141 | 203 | 30 | 327 | 72 |
| Finansiella poster | 1 | −1 | 1 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 142 | 203 | 30 | 328 | 72 |
| Resultat före skatt | 142 | 203 | 30 | 328 | 72 |
| Skatt på årets resultat | 29 | 42 | 6 | 68 | 15 |
| Årets resultat | 113 | 160 | 24 | 260 | 57 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 841 | 937 | 764 | 738 | 468 |
| Anläggningstillgångar | 35 | 47 | 13 | 19 | 25 |
| Materiella anläggningstillgångar | 35 | 47 | 13 | 19 | 25 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 35 | 47 | 13 | 19 | 25 |
| Omsättningstillgångar | 806 | 890 | 751 | 719 | 443 |
| Kortfristiga fordringar | 274 | 370 | 458 | 172 | 235 |
| Kundfordringar | 24 | 296 | 354 | 129 | 140 |
| Övriga fordringar | 68 | 68 | 89 | 27 | 6 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 182 | 6 | 15 | 16 | 88 |
| Kassa och bank | 531 | 520 | 293 | 547 | 208 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 841 | 937 | 764 | 738 | 468 |
| Eget kapital | 539 | 477 | 341 | 342 | 82 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 514 | 452 | 316 | 317 | 57 |
| Balanserat resultat | 402 | 291 | 292 | 57 | 0 |
| Årets resultat | 113 | 160 | 24 | 260 | 57 |
| Kortfristiga skulder | 302 | 461 | 423 | 396 | 386 |
| Leverantörsskulder | 9 | 197 | 195 | 117 | 247 |
| Skatteskulder | 29 | 42 | 74 | 83 | 15 |
| Övriga skulder | 188 | 172 | 106 | 149 | 105 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 76 | 49 | 48 | 47 | 19 |
| Ställda säkerheter | 0 | – | – | – | – |
| Företagsinteckningar | 0 | – | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 20 | 50 | 25 | 25 | – |
| Annan föreslagen utdelning | 20 | 50 | 25 | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 317 | 57 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 59 | 59 | 30 | 30 | 30 |
| Årets inköp | 0 | 59 | 0 | 0 | 30 |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 30 | 0 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 24 | 12 | 17 | 11 | 5 |
| Årets avskrivningar | 12 | 12 | 6 | 6 | 5 |
| Återförda avskrivningar | 0 | 17 | 0 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- VALLVÄGEN 15, 669 32 DEJE
- Registrerat
- 2021-03-24
- Bransch
- Golv- och väggbeläggningsarbeten
Verksamhet enligt registret
Plattsättning. Kakel o Klinker. Målning. Och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5656-6128
- Vallens Kakel & Golv AB
kontrollerat 2026-10-21
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-05-03
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget har sitt säte i Forshaga, Värmlands län och bedriver där sin verksamhet. Bolaget utför golv- och väggbelägningsarbeten såsom plattsättning, kakel och klinker, målning samt därmed förenlig verksamhet.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.