Start › Stockholms län › Norrtalje
Eltreat AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 54 | 964 | 1 656 | 2 021 | 1 403 |
| Nettoomsättning | 54 | 964 | 1 656 | 2 021 | 1 403 |
| Rörelsekostnader | 114 | 1 147 | 1 420 | 1 803 | 1 088 |
| Råvaror och förnödenheter | 1 | 1 | 1 | 31 | – |
| Handelsvaror | 6 | 402 | 498 | 772 | 465 |
| Övriga externa kostnader | 94 | 238 | 184 | 267 | 256 |
| Personalkostnader | 14 | 505 | 736 | 732 | 367 |
| Rörelseresultat | −60 | −183 | 237 | 218 | 315 |
| Finansiella poster | 1 | 4 | 4 | 0 | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 5 | 4 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 1 | 0 | 0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −60 | −179 | 241 | 218 | 315 |
| Bokslutsdispositioner | 12 | 185 | −62 | −55 | −80 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 12 | 185 | −62 | −55 | −80 |
| Resultat före skatt | −48 | 6 | 179 | 163 | 235 |
| Skatt på årets resultat | 5 | 3 | 39 | 34 | 49 |
| Årets resultat | −52 | 3 | 140 | 129 | 186 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 215 | 303 | 698 | 738 | 469 |
| Omsättningstillgångar | 215 | 303 | 698 | 738 | 469 |
| Kortfristiga fordringar | 56 | 111 | 249 | 285 | 230 |
| Kundfordringar | – | 0 | 112 | 221 | 171 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | – | 0 | 30 | – | – |
| Övriga fordringar | 56 | 58 | 14 | 45 | 22 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 53 | 94 | 19 | 37 |
| Kassa och bank | 159 | 191 | 449 | 453 | 239 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 215 | 303 | 698 | 738 | 469 |
| Eget kapital | 201 | 254 | 335 | 280 | 236 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 151 | 204 | 285 | 230 | 186 |
| Balanserat resultat | 204 | 201 | 145 | 101 | – |
| Årets resultat | −52 | 3 | 140 | 129 | 186 |
| Obeskattade reserver | 0 | 12 | 197 | 135 | 80 |
| Periodiseringsfonder | 0 | 12 | 197 | 135 | 80 |
| Långfristiga skulder | 0 | 4 | 4 | 4 | – |
| Övriga skulder | 0 | 4 | 4 | 4 | – |
| Kortfristiga skulder | 14 | 33 | 163 | 320 | 153 |
| Leverantörsskulder | 0 | 6 | 55 | 165 | 44 |
| Skatteskulder | – | 0 | 65 | 93 | 46 |
| Övriga skulder | 4 | 17 | 30 | 47 | 52 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 10 | 10 | 14 | 15 | 12 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | 84 | 85 | 85 |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 186 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% pga av a bolaget har haft minskade uppdrag under året.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% jämfört mot f.g år, vilket beror på att företaget har lagts som vilande under räkenskapsåret.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% på grund av ökade uppdrag under året.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Om bolaget
- Adress
- RÖNNBÄRSVÄGEN 19, 761 63 NORRTÄLJE
- Registrerat
- 2021-03-15
- Bransch
- Byggande av bostadshus och andra byggnader
Verksamhet enligt registret
El, bygg och drift av fastigheter.
Bankgironummer
- 5668-0705
- Eltreat AB
kontrollerat 2026-10-21
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-08-31
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver verksamhet inom el, bygg och drift. Företaget har sitt säte i Norrtälje.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.