Sund ventures AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 227 | 217 | 50 | 417 |
| Nettoomsättning | 227 | 217 | 49 | 417 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 1 | 0 |
| Rörelsekostnader | 42 | 103 | 70 | 372 |
| Råvaror och förnödenheter | 2 | 2 | – | – |
| Handelsvaror | – | – | 23 | 23 |
| Övriga externa kostnader | 39 | 82 | 42 | 107 |
| Personalkostnader | 1 | 20 | 0 | 237 |
| Av- och nedskrivningar | – | 0 | 5 | 5 |
| Rörelseresultat | 185 | 113 | −20 | 44 |
| Finansiella poster | 0 | 7 | 22 | 0 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | 0 | 0 |
| Resultat från andelar i intresseföretag | 0 | 8 | 22 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 185 | 121 | 1 | 44 |
| Resultat före skatt | 185 | 121 | 1 | 44 |
| Skatt på årets resultat | 38 | 19 | 0 | 8 |
| Årets resultat | 147 | 101 | 1 | 36 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 348 | 170 | 65 | 166 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 116 | 1 | 5 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 5 |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | – | 0 | 5 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 116 | 1 | 0 |
| Andelar i intresseföretag | 0 | 1 | 1 | 0 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | – | 115 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 348 | 54 | 64 | 161 |
| Kortfristiga fordringar | 5 | 6 | – | – |
| Övriga fordringar | 5 | 6 | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 190 | – | – | – |
| Övriga kortfristiga placeringar | 190 | – | – | – |
| Kassa och bank | 152 | 48 | 64 | 161 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 348 | 170 | 65 | 166 |
| Eget kapital | 305 | 158 | 57 | 55 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 280 | 133 | 32 | 30 |
| Balanserat resultat | 133 | 32 | 30 | 0 |
| Årets resultat | 147 | 101 | 1 | 30 |
| Kortfristiga skulder | 43 | 12 | 9 | 111 |
| Skatteskulder | 42 | 12 | 7 | 8 |
| Övriga skulder | 1 | 0 | 1 | 103 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | – | 0 | 0 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 | 1 | 1 |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 115 | 0 |
| Årets inköp | 115 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 15 | 15 | 15 |
| Ackumulerade avskrivningar | 15 | 10 | 5 |
| Årets avskrivningar | 5 | 5 | – |
Om bolaget
- Adress
- MARKÖRVÄGEN 10, 226 49 LUND
- Registrerat
- 2021-02-18
- Bransch
- Primärvårdsmottagningar med läkare m.m.
Verksamhet enligt registret
Konsulttjänster inom hälso- och sjukvård, försäljning av sjukvårdsartiklar, utbildning och kursverksamhet inom hälso- och sjukvård, investering i värdepapper, förvaltning av fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5816-3015
- SUND VENTURES AB
kontrollerat 2026-10-21
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-02-19
- Programvara
- eDeklarera Årsredovisning
Allmänt om verksamheten
Sund ventures bedriver försäljning inom vårdsektorn, främst som försäljare av konsulttjänster inom öppenvården. Företaget har sitt säte i Lund
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.