Start › Västra Götalands län › Sävedalen
Sustain Wear Sweden AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021-12 | 2021-02 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | −254 | 30 | 69 | 1 124 | 304 | – |
| Nettoomsättning | 122 | 30 | 80 | 944 | 298 | – |
| Förändring av lager av produkter i arbete | −377 | – | −11 | 159 | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 21 | 6 | – |
| Rörelsekostnader | 95 | 59 | 133 | 660 | 305 | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | 0 | 275 | – | – |
| Handelsvaror | – | 15 | – | 0 | 24 | – |
| Övriga externa kostnader | 95 | 45 | 133 | 213 | 269 | – |
| Personalkostnader | 0 | – | 0 | 169 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | 0 | 3 | 12 | – |
| Rörelseresultat | −349 | −29 | −64 | 464 | −1 | – |
| Finansiella poster | 0 | −27 | −24 | −27 | −17 | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 1 | 1 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 27 | 25 | 27 | 17 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −349 | −56 | −87 | 437 | −18 | – |
| Resultat före skatt | −349 | −56 | −87 | 437 | −18 | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 88 | – | – |
| Årets resultat | −349 | −56 | −87 | 349 | −18 | – |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021-12 | 2021-02 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 207 | 553 | 592 | 930 | 805 | – |
| Omsättningstillgångar | 207 | 553 | 592 | 930 | 805 | – |
| Varulager m.m. | 174 | 551 | 566 | 576 | 439 | – |
| Färdiga varor och handelsvaror | 174 | 551 | 566 | 576 | 214 | – |
| Förskott till leverantörer | – | – | 0 | 0 | 226 | – |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 0 | 0 | 188 | 70 | – |
| Kundfordringar | 0 | – | 0 | 188 | – | – |
| Övriga fordringar | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | 0 | 0 | 70 | – |
| Kassa och bank | 33 | 2 | 26 | 166 | 295 | – |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 207 | 553 | 592 | 930 | 805 | – |
| Eget kapital | −136 | 212 | 269 | 376 | 27 | – |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 45 | 25 |
| Fritt eget kapital | −161 | 187 | 244 | 351 | 2 | – |
| Balanserat resultat | 187 | 244 | 331 | 2 | 20 | – |
| Årets resultat | −349 | −56 | −87 | 349 | −18 | – |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 203 | 319 | 329 | – |
| Skulder till kreditinstitut | 0 | 0 | 203 | 319 | 329 | – |
| Kortfristiga skulder | 343 | 341 | 121 | 235 | 449 | – |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | – | – | 120 | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 0 | 1 | 0 | 166 | – |
| Skatteskulder | 0 | 0 | 88 | 88 | – | – |
| Övriga skulder | 343 | 341 | 24 | 140 | 157 | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | 0 | 7 | 7 | 5 | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021-12 | 2021-02 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | 208 | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 2 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021-12 | 2021-02 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | – | – | 20 | – |
| Återbetalt aktieägartillskott | – | – | 20 | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Kommentar till vinstdispositionen
Årets resultat har påverkats av genomförd nedskrivning av lagervärde till nettoförsäljningsvärdet.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget har tagit sig an betydligt färre uppdrag jämfört med föregående räkenskapsår.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har ökat med mer än 30% jämfört med tidigare räkenskapsår då bolaget fått mer uppdrag.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Om bolaget
- Adress
- VALLHAMRA TORG 12 B, 433 65 SÄVEDALEN
- Registrerat
- 2021-02-17
- Bransch
- Detaljhandel via internet eller postorder med kläder
Verksamhet enligt registret
Vi kommer bedriva två olika verksamheter, både detaljhandel och konsultverksamhet. Inom detaljhandel kommer vi ha egendesignade kläder med fokus på hållbarhet och bekvämlighet genom e-handel för att sedan bedriva egen fysisk butik också. Vår konsulteverksamhet kommer bedrivas inom främst IT, ledarskap och inköp.
Bankgironummer
- 5669-7261
- Sustain Wear Sweden AB
kontrollerat 2026-10-21
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-07-09
- Programvara
- Fortnox Bokslut & Skatt
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver handel både till slutkonsument, samt till kommissionsföretag av egen designade kläder med fokus på hållbarhet och bekvämlighetBolaget har sitt säte i Partille Kommun, Västra Götaland.
Väsentliga händelser
Under räkenskapsåret har bolaget genomfört en översyn av lagervärdet. Lagret har därefter skrivits ned till bedömt nettoförsäljningsvärde.Under räkenskapsåret har bolaget redovisat en konstaterad kundförlust hänförlig till en kund som försatts i konkurs. Fordran bedömdes som definitivt förlorad efter erhållet slutligt besked från konkursförvaltaren.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.