Start › Stockholms län › Huddinge
Falkrima AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 62 | 0 | – | – | – | – |
| Nettoomsättning | 62 | 0 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 87 | 52 | 28 | 32 | 7 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 61 | 52 | 28 | 32 | 7 | 0 |
| Personalkostnader | 26 | 0 | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | −25 | −52 | −28 | −32 | −7 | 0 |
| Finansiella poster | 0 | 5 | 21 | 86 | 3 913 | 500 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | 0 | 50 | 3 900 | 500 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 7 | 21 | 36 | 13 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 2 | 0 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −25 | −47 | −6 | 54 | 3 907 | 500 |
| Resultat före skatt | −25 | −47 | −6 | 54 | 3 907 | 500 |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 1 | 1 | 0 |
| Årets resultat | −25 | −47 | −6 | 53 | 3 905 | 500 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 295 | 1 662 | 2 587 | 3 687 | 4 458 | 625 |
| Anläggningstillgångar | 1 270 | 25 | 25 | 1 285 | 3 089 | 125 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 270 | 25 | 25 | 1 285 | 3 089 | 125 |
| Andelar i koncernföretag | 1 270 | 25 | 25 | 25 | 25 | 125 |
| Andra långfristiga fordringar | – | – | 0 | 1 260 | 3 064 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 25 | 1 637 | 2 562 | 2 402 | 1 369 | 500 |
| Kortfristiga fordringar | 23 | 1 070 | 2 190 | 2 031 | 1 349 | 500 |
| Kundfordringar | 4 | 0 | – | – | – | – |
| Fordringar hos koncernföretag | 11 | 1 070 | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | – | – | 2 190 | 2 031 | 1 336 | 500 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 9 | 0 | – | 0 | 13 | 0 |
| Kassa och bank | 2 | 567 | 372 | 371 | 19 | 0 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 295 | 1 662 | 2 587 | 3 687 | 4 458 | 625 |
| Eget kapital | 1 282 | 1 306 | 2 353 | 3 359 | 4 206 | 600 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 1 182 | 1 206 | 2 253 | 3 259 | 4 106 | 500 |
| Balanserat resultat | 1 206 | 1 253 | 2 259 | 3 206 | 201 | 0 |
| Årets resultat | −25 | −47 | −6 | 53 | 3 905 | 500 |
| Långfristiga skulder | – | – | – | 0 | 20 | 25 |
| Skulder till koncernföretag | – | – | – | 0 | 20 | 25 |
| Kortfristiga skulder | 14 | 356 | 234 | 328 | 232 | 0 |
| Leverantörsskulder | 0 | 0 | 0 | 4 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | 1 | 2 | 1 | 0 |
| Övriga skulder | 8 | 350 | 227 | 315 | 224 | 0 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 0 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | 1 000 | 1 000 | 400 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 4 106 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 270 | 25 | 25 | 25 | 25 | 125 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | 125 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | – | 100 | – |
Om bolaget
- Adress
- SNÄTTRINGEVÄGEN 41, 141 41 HUDDINGE
- Registrerat
- 2021-02-12
- Bransch
- Lokalvård
Verksamhet enligt registret
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att äga och förvalta aktier, andra värdepapper, fastigheter samt Verksamhet inom städ o fönsterputs och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5811-3234
- Falkrima AB
kontrollerat 2026-10-21
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-10
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget har till föremål för sin verksamhet att äga och förvalta aktier, andra värdepapper samt fastigheter. Bolaget ska även bedriva verksamhet inom städ, fönsterputs och därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Huddinge. Bolaget är moderbolag och äger till 100% dotterbolaget Falkrima Fastighets AB, orgnr: 559292-0127. Koncernredovisning upprättas ej med stöd av Årsredovisningslagen 7kap 3§
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
Falkrima Fastighets AB
Visa källuppgift
astigheter. Bolaget ska även bedriva verksamhet inom städ, fönsterputs och därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Huddinge. Bolaget är moderbolag och äger till 100% dotterbolaget Falkrima Fastighets AB, orgnr: 559292-0127. Koncernredovisning upprättas ej med stöd av Årsredovisningslagen 7kap 3§
-
Falkrima Fastighets AB
Visa källuppgift
t har till föremål för sin verksamhet att äga och förvalta aktier, andra värdepapper samt fastigheter. Företaget har sitt säte i Huddinge. Bolaget är moderbolag och äger till 100% dotterbolaget Falkrima Fastighets AB, orgnr: 559292-0127. Koncernredovisning upprättas ej med stöd av Årsredovisningslagen 7kap 3§
-
Falkrima Fastighets AB
Visa källuppgift
t har till föremål för sin verksamhet att äga och förvalta aktier, andra värdepapper samt fastigheter. Företaget har sitt säte i Huddinge. Bolaget är moderbolag och äger till 100% dotterbolaget Falkrima Fastighets AB, orgnr: 559292-0127. Koncernredovisning upprättas ej med stöd av Årsredovisningslagen 7kap 3§
-
Falkrima Fastighets AB
Visa källuppgift
t har till föremål för sin verksamhet att äga och förvalta aktier, andra värdepapper samt fastigheter. Företaget har sitt säte i Huddinge. Bolaget är moderbolag och äger till 100% dotterbolaget Falkrima Fastighets AB, orgnr: 559292-0127. Koncernredovisning upprättas ej med stöd av Årsredovisningslagen 7kap 3§
-
Säkerhetsmäklarna i Sverige AB
Visa källuppgift
Vid ingången av räkenskapsåret ägdes även dotterbolaget Säkerhetsmäklarna i Sverige AB , orgnr : 556588-6362. Detta dotterbolag har under räkenskapsåret försålts.