Start › Stockholms län › Stockholm
Sehlhall Vårdbostäder 3 AB
Utveckling2 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|
| Rörelsekostnader | 106 | 186 | – |
| Övriga externa kostnader | 106 | 186 | – |
| Rörelseresultat | −106 | −186 | – |
| Finansiella poster | −40 | −75 | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 359 | 188 | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 398 | 263 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −145 | −261 | – |
| Resultat före skatt | −145 | −261 | – |
| Årets resultat | −145 | −261 | – |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 19 062 | 21 484 | 5 060 |
| Anläggningstillgångar | 16 449 | 18 845 | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 16 449 | 18 845 | – |
| Andelar i koncernföretag | 3 349 | 2 949 | – |
| Fordringar hos koncernföretag | 13 100 | 15 896 | – |
| Omsättningstillgångar | 2 613 | 2 639 | – |
| Kortfristiga fordringar | 2 549 | 2 549 | – |
| Övriga fordringar | 2 549 | 2 549 | – |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 19 062 | 21 484 | – |
| Eget kapital | 84 | 79 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | – |
| Fritt eget kapital | 34 | 29 | – |
| Balanserat resultat | 179 | 291 | – |
| Årets resultat | −145 | −261 | – |
| Långfristiga skulder | 18 959 | 21 385 | – |
| Skulder till koncernföretag | 18 959 | 21 385 | – |
| Kortfristiga skulder | 19 | 19 | – |
| Skulder till koncernföretag | 19 | 19 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | 150 | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2023
Verksamhetens art och inriktning
Information om verksamheten Bolaget ingår i koncernen Sehlhall Fastigheter. För en mer utförlig beskrivning av koncernens verksamhet, så hänvisas till moderbolagets årsredovisning. Denna återfinns på bolagets hemsida www.sehlhall.se . Bolagets verksamhet är att äga, förvalta och förädla fastigheter, direktägda eller genom dotterbolag.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 3 349 | 2 949 | 150 |
| Årets inköp | 0 | 5 098 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 2 549 | – |
Fordringar hos koncernföretag
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 13 100 | 15 896 | 2 829 |
| Årets inköp | 0 | 13 067 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 2 796 | 0 | – |
Om bolaget
- Adress
- TEGNERGATAN 8, 113 58 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2021-02-11
- Bransch
- Holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner
Verksamhet enligt registret
Äga och förvalta fast- och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5628-6644
- SEHLHALL VÅRDBOSTÄDER 3 AB
kontrollerat 2026-10-21
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2023
- Regelverk
- K3
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2024-03-31
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2023 | 9 kB | Öppna |
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Sehlhall Vårdbostäder Holding AB
Visa källuppgift
Företaget är helägt dotterbolag till Sehlhall Vårdbostäder Holding AB, orgnr. 559168-2678 med säte i Stockholm. Bolaget är moderbolag men med stöd av ÅRL 7 kap 3§ upprättas inte någon koncernredovisning. Detta upprättas i övermoderbolag Sehlhall Fastigheter AB, org.nr