Genomsyn

Start › Dalarnas län › Borlänge

Norberg Rail AB

559300-8633AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2025-01-01 – 2025-12-31

Omsättning 2025
3,4 mkr
Resultat efter fin. poster 2025
90 tkr
Årets resultat 2025
75 tkr
Eget kapital 2025
388 tkr

Utveckling5 räkenskapsår

20252025: 3,4 mkr3,4 mkr20242024: 3,7 mkr3,7 mkr20232023: 2,6 mkr2,6 mkr20222022: 3,1 mkr3,1 mkr20212021: 1,4 mkr1,4 mkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post20252024202320222021
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 3 5543 9402 5863 0971 375
Nettoomsättning 3 3683 6532 5863 0971 375
Övriga rörelseintäkter 186287–––
Rörelsekostnader 3 4423 5732 6632 645957
Råvaror och förnödenheter 38274–––
Handelsvaror ––92580194
Övriga externa kostnader 795861683532298
Personalkostnader 2 4582 3091 8361 496465
Av- och nedskrivningar 15012853370
Rörelseresultat 113367−78452418
Finansiella poster −22−34−14−80
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 13210
Räntekostnader och liknande resultatposter 23381690
Resultat efter finansiella poster 90332−92444418
Resultat före skatt 90332−92444418
Skatt på årets resultat 167409687
Årets resultat 75258−92348330

BalansräkningBelopp i tkr

Post20252024202320222021
TILLGÅNGAR 1 1371 0975361 069662
Anläggningstillgångar 3785291752280
Materiella anläggningstillgångar 3785291752280
Inventarier, verktyg och installationer 3785291752280
Omsättningstillgångar 759568361841662
Kortfristiga fordringar 26526223681460
Kundfordringar 01317712376
Övriga fordringar 166101311837
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 99147285147
Kassa och bank 494306125760201
EGET KAPITAL OCH SKULDER 1 1371 0975361 069662
Eget kapital 388464206543355
Bundet eget kapital 2525252525
Aktiekapital 2525252525
Fritt eget kapital 363439181518330
Balanserat resultat 2891812731700
Årets resultat 75258−92348330
Långfristiga skulder 3284321431530
Skulder till kreditinstitut 2923881431530
Skulder till koncernföretag 3030–––
Övriga skulder 715–––
Kortfristiga skulder 420201187373306
Skulder till kreditinstitut ––39370
Förskott från kunder 129––––
Leverantörsskulder 75491243164
Skatteskulder 230014469
Övriga skulder 7438566666
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 11911481837

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post20252024202320222021
Styrelsens förslag 100100–––
Annan föreslagen utdelning 100100–––
Medel att disponera –––518–

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2022

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Inventarier, verktyg och installationer

Post2025-12-312024-12-312023-12-312023-01-012022-12-312022-01-012021-12-31
Anskaffningsvärde 74774726526526500
Årets inköp –4820–265–0
Ackumulerade avskrivningar 36921890373700
Årets avskrivningar 15012853–37–0

Om bolaget

Adress
GÅNGSTIGEN 14, 784 68 BORLÄNGE
Registrerat
2021-02-09
Bransch
Anläggning av järnvägar och tunnelbanor

Verksamhet enligt registret

Banarbete inom Järnväg, Allt ifrån reparation till nybyggnation av spår,växlar kanilisation osv.

Bankgironummer

5643-1000
Norberg Rail AB
kontrollerat 2026-10-21

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2026-03-13
Programvara
Visma Bokslut

Allmänt om verksamheten

Bolaget med säte i Borlänges verksamhet består av anläggning av järnvägar och tunnelbanor.

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
20259 kB Öppna
20249 kB Öppna
202345 kB Öppna
202245 kB Öppna