Start › Uppsala län › Uppsala
COLAB Uppsala Entreprenad AB
Utveckling3 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 4 118 | 2 322 | 1 196 |
| Nettoomsättning | 3 369 | 2 322 | 1 196 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | 749 | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 4 077 | 2 093 | 1 093 |
| Råvaror och förnödenheter | 2 175 | 1 613 | 606 |
| Handelsvaror | 349 | −496 | – |
| Övriga externa kostnader | 948 | 883 | 486 |
| Personalkostnader | 582 | 68 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 23 | 23 | – |
| Övriga rörelsekostnader | 1 | 1 | 1 |
| Rörelseresultat | 41 | 229 | 103 |
| Finansiella poster | −86 | −13 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 86 | 13 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −46 | 217 | 103 |
| Resultat före skatt | −46 | 217 | 103 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 45 | 21 |
| Årets resultat | −46 | 172 | 82 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 211 | 1 117 | 385 |
| Anläggningstillgångar | 316 | 206 | 229 |
| Materiella anläggningstillgångar | 316 | 206 | 229 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 316 | 206 | 229 |
| Omsättningstillgångar | 895 | 911 | 156 |
| Varulager m.m. | 935 | 535 | 39 |
| Färdiga varor och handelsvaror | 186 | 535 | 39 |
| Pågående arbeten för annans räkning | 749 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | −100 | 354 | 17 |
| Kundfordringar | −27 | 322 | – |
| Fordringar hos koncernföretag | – | 0 | 6 |
| Övriga fordringar | −73 | 32 | 11 |
| Kassa och bank | 60 | 22 | 101 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 211 | 1 117 | 385 |
| Eget kapital | 479 | 524 | 242 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 454 | 499 | 217 |
| Balanserat resultat | 499 | 327 | 136 |
| Årets resultat | −46 | 172 | 82 |
| Långfristiga skulder | 296 | 232 | – |
| Övriga skulder | 296 | 232 | – |
| Kortfristiga skulder | 436 | 361 | 143 |
| Leverantörsskulder | 247 | 314 | 77 |
| Skulder till koncernföretag | – | 0 | – |
| Skatteskulder | 67 | 66 | 21 |
| Övriga skulder | 121 | −19 | 45 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 0 | – |
| Medel att disponera | – | – | 217 |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | 110 | 136 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 362 | 229 | 229 |
| Årets inköp | 133 | – | 229 |
| Ackumulerade avskrivningar | 46 | 23 | 0 |
| Årets avskrivningar | 23 | 23 | – |
Om bolaget
- Adress
- KRISTINAVÄGEN 17, 757 56 UPPSALA
- Registrerat
- 2021-02-05
- Bransch
- Byggande av bostadshus och andra byggnader
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva bygg, elinstallationer och tillverkning av LED armaturer och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5654-3713
- COLAB UPPSALA ENTREPRENAD AB
kontrollerat 2026-10-21
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2024
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2024-11-30
- Programvara
- Visma Advisor Period & Year-end Closing
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Uppsala, bedriver verksamhet inom bygg, elinstallationer och tillverkning av LED- armaturer och därmed förenlig verksamhet.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.