Start › Stockholms län › Märsta
RG Motors Europe AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 561 | 1 558 | 1 691 | 2 693 | 183 |
| Nettoomsättning | 475 | 1 558 | 1 584 | 2 655 | 159 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | – | – | −6 | 7 | – |
| Övriga rörelseintäkter | 86 | 0 | 114 | 31 | 24 |
| Rörelsekostnader | 712 | 1 442 | 1 388 | 2 947 | 535 |
| Råvaror och förnödenheter | 271 | 767 | 743 | 2 327 | 198 |
| Handelsvaror | 0 | −68 | −42 | 0 | – |
| Övriga externa kostnader | 352 | 605 | 552 | 487 | 259 |
| Personalkostnader | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 15 | 131 | 133 | 133 | 77 |
| Övriga rörelsekostnader | 75 | 7 | 2 | 1 | 1 |
| Rörelseresultat | −152 | 116 | 303 | −254 | −352 |
| Finansiella poster | −8 | −63 | −45 | −21 | −12 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | −1 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 8 | 63 | 44 | 21 | 12 |
| Resultat efter finansiella poster | −160 | 53 | 258 | −275 | −364 |
| Resultat före skatt | −160 | 53 | 258 | −275 | −364 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 7 | – | – | – |
| Årets resultat | −160 | 45 | 258 | −275 | −364 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 662 | 2 875 | 3 152 | 2 368 | 2 176 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 1 034 | 1 143 | 494 | 627 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 1 034 | 1 143 | 494 | 627 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 0 | 30 | 17 | 24 | 31 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 1 004 | 1 126 | 470 | 596 |
| Omsättningstillgångar | 1 662 | 1 841 | 2 009 | 1 874 | 1 550 |
| Varulager m.m. | 1 363 | 1 342 | 1 289 | 1 252 | 1 386 |
| Råvaror och förnödenheter | 134 | 113 | 128 | 106 | – |
| Färdiga varor och handelsvaror | 1 229 | 1 229 | 1 161 | 1 146 | 1 386 |
| Kortfristiga fordringar | 146 | 462 | 522 | 75 | 113 |
| Kundfordringar | 95 | 371 | 285 | 5 | 37 |
| Övriga fordringar | 1 | 36 | 171 | 8 | 11 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 50 | 55 | 65 | 62 | 65 |
| Kassa och bank | 153 | 37 | 198 | 547 | 51 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 662 | 2 875 | 3 152 | 2 368 | 2 176 |
| Eget kapital | 350 | 350 | 305 | 46 | 61 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 325 | 325 | 280 | 21 | 36 |
| Balanserat resultat | 485 | 280 | 21 | 296 | 400 |
| Årets resultat | −160 | 45 | 258 | −275 | −364 |
| Långfristiga skulder | 0 | 785 | 1 082 | 429 | 450 |
| Skulder till kreditinstitut | 0 | 785 | 1 082 | 429 | 450 |
| Kortfristiga skulder | 1 312 | 1 740 | 1 765 | 1 893 | 1 665 |
| Leverantörsskulder | 42 | 107 | 113 | 80 | 64 |
| Skatteskulder | 7 | 7 | – | – | – |
| Övriga skulder | 1 263 | 1 617 | 1 652 | 1 813 | 1 601 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | 9 | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 36 |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | 160 | – | – | – | 400 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Minskningen i omsättning och resultat är hänförlig till att bolaget är under avveckling. Verksamheten har successivt trappats ned under perioden.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 1 157 | 1 157 | 669 | 669 |
| Årets inköp | – | – | 1 157 | – | 669 |
| Försäljningar och utrangeringar | 1 157 | – | 669 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 153 | 32 | 199 | 73 |
| Årets avskrivningar | 12 | 122 | 126 | 126 | 73 |
| Återförda avskrivningar | 165 | – | 294 | – | – |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 58 | 35 | 35 | 35 |
| Årets inköp | – | 23 | – | – | 35 |
| Försäljningar och utrangeringar | 58 | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 28 | 18 | 11 | 4 |
| Årets avskrivningar | 3 | 10 | 7 | 7 | 4 |
| Återförda avskrivningar | 31 | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- BOKVÄGEN 21, 195 33 MÄRSTA
- Registrerat
- 2021-01-26
- Bransch
- Detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva import, export och handel med nya och begagnade personbilar och reservdelar, även service och reparationer av bilar och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5688-3374
- RG Motors Europe AB
kontrollerat 2026-10-21
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-16
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver import, export och handel med nya och begagnade personbilar och reservdelar, även service och reparationer av bilar. Bolaget är helägt dotterbolag till Rhino Motors Group, LLC. Företagets säte är i Sigtuna.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.