Start › Stockholms län › Stockholm
Plovo AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 617 | 410 | 100 | 625 | 239 |
| Nettoomsättning | 617 | 379 | 100 | 625 | 239 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 31 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 121 | 363 | 127 | 200 | 128 |
| Råvaror och förnödenheter | 4 | 58 | 1 | 33 | 74 |
| Övriga externa kostnader | 117 | 200 | 44 | 147 | 54 |
| Personalkostnader | – | 0 | 7 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | – | 0 | 76 | 19 | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 105 | 0 | 1 | – |
| Rörelseresultat | 496 | 46 | −27 | 425 | 112 |
| Finansiella poster | 1 | −19 | −15 | −9 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 1 | 0 | 0 | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 7 | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 20 | 15 | 2 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 497 | 27 | −42 | 416 | 112 |
| Bokslutsdispositioner | −143 | – | 0 | −104 | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | −143 | – | 0 | −104 | – |
| Resultat före skatt | 355 | 27 | −42 | 312 | 112 |
| Skatt på årets resultat | 88 | – | 0 | 64 | 23 |
| Årets resultat | 267 | 27 | −42 | 247 | 89 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 289 | 514 | 633 | 784 | 191 |
| Anläggningstillgångar | 172 | 83 | 275 | 351 | – |
| Materiella anläggningstillgångar | – | 0 | 232 | 308 | – |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | – | 0 | 51 | 77 | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | 0 | 182 | 231 | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 172 | 83 | 43 | 43 | – |
| Andelar i koncernföretag | 90 | – | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 83 | 83 | 43 | 43 | – |
| Omsättningstillgångar | 1 116 | 431 | 358 | 433 | 191 |
| Varulager m.m. | 0 | – | – | – | – |
| Förskott till leverantörer | 0 | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 433 | 146 | 56 | 91 | – |
| Kundfordringar | – | 0 | 63 | – | – |
| Övriga fordringar | 433 | 146 | −6 | 91 | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 683 | 285 | 302 | 342 | 191 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 289 | 514 | 633 | 784 | 191 |
| Eget kapital | 613 | 347 | 319 | 361 | 114 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | 0 | – | – | – |
| Uppskrivningsfond | – | 0 | – | – | – |
| Reservfond | – | 0 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 588 | 322 | 294 | 336 | 89 |
| Överkursfond | – | 0 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 322 | 294 | 336 | 89 | 0 |
| Årets resultat | 267 | 27 | −42 | 247 | 89 |
| Obeskattade reserver | 246 | 104 | 104 | 104 | – |
| Periodiseringsfonder | 246 | 104 | 104 | 104 | – |
| Långfristiga skulder | – | 0 | 170 | 187 | – |
| Skulder till kreditinstitut | – | 0 | 170 | 187 | – |
| Kortfristiga skulder | 429 | 63 | 40 | 132 | 77 |
| Förskott från kunder | 0 | 0 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 9 | 0 | 0 | 0 | 2 |
| Skatteskulder | 88 | −65 | −22 | 87 | 23 |
| Övriga skulder | 332 | 128 | 62 | 45 | 52 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | 336 | 89 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen ökade jämfört med föregående år, främst till följd av ökad försäljning inom bolagets tjänsteverksamhet.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Under det aktuella året har omfattningen av utförda konsulttjänster minskat jämfört med föregående år vilket har resulterat i en avsevärt lägre omsättning.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Om bolaget
- Adress
- KARLAVÄGEN 18, 114 31 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2021-01-20
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska äga och förvalta värdepapper och andelar i andra företag samt bedriva konsultverksamhet samt utveckling och drift av digitala tjänster och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5623-6961
- PLOVO AB
kontrollerat 2026-10-21
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-30
- Programvara
- eDeklarera Årsredovisning
Allmänt om verksamheten
Bolaget har sitt säte i Malmö. Verksamheten består av konsulttjänster, webbutveckling, drift av marknadsportaler och handel med värdepapper. Bolaget är moderbolag i en koncern.
Väsentliga händelser
Under året förvärvade bolaget andelar i dotterföretagen Konkral AB, Härda AB och Matcha AB.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
Konkral AB
Visa källuppgift
Under året förvärvade bolaget andelar i dotterföretagen Konkral AB, Härda AB och Matcha AB.
-
Härda AB
Visa källuppgift
Under året förvärvade bolaget andelar i dotterföretagen Konkral AB, Härda AB och Matcha AB.
-
Matcha AB
Visa källuppgift
Under året förvärvade bolaget andelar i dotterföretagen Konkral AB, Härda AB och Matcha AB.