Cura Mentis AB
Utveckling3 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 | 16 | 301 | 950 | 275 |
| Nettoomsättning | 1 | 16 | 301 | 950 | 275 |
| Rörelsekostnader | 59 | 82 | 325 | 209 | 258 |
| Övriga externa kostnader | 48 | 79 | 128 | 209 | 104 |
| Personalkostnader | 0 | 3 | 197 | 0 | 72 |
| Av- och nedskrivningar | 11 | – | – | 0 | 83 |
| Rörelseresultat | −58 | −67 | −24 | 742 | 17 |
| Finansiella poster | 0 | −9 | 1 | 0 | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 1 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 9 | 1 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −58 | −76 | −23 | 742 | 17 |
| Resultat före skatt | −58 | −76 | −23 | 742 | 17 |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 153 | 4 |
| Årets resultat | −58 | −76 | −23 | 588 | 13 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 71 | 141 | 880 | 1 365 | 606 |
| Anläggningstillgångar | 44 | 55 | 254 | 354 | 462 |
| Materiella anläggningstillgångar | 44 | 55 | 254 | 354 | 462 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 44 | 55 | 254 | 354 | 462 |
| Omsättningstillgångar | 27 | 86 | 626 | 1 012 | 145 |
| Kortfristiga fordringar | 25 | 84 | 533 | 922 | 134 |
| Övriga fordringar | 25 | 84 | 519 | 908 | 39 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | 0 | 14 | 14 | 95 |
| Kassa och bank | 2 | 2 | 94 | 90 | 10 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 71 | 141 | 880 | 1 365 | 606 |
| Eget kapital | 26 | 141 | 416 | 627 | 38 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 1 | 116 | 391 | 602 | 13 |
| Balanserat resultat | 59 | 191 | 414 | 13 | – |
| Årets resultat | −58 | −76 | −23 | 588 | 13 |
| Långfristiga skulder | – | 0 | 254 | 245 | 462 |
| Övriga skulder | – | 0 | 254 | 245 | 462 |
| Kortfristiga skulder | 45 | 0 | 210 | 493 | 106 |
| Skatteskulder | – | 0 | 150 | 157 | 4 |
| Övriga skulder | 45 | 0 | 60 | 336 | 32 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | – | – | 0 | 70 |
| Ställda säkerheter | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Företagsinteckningar | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Eventualförpliktelser | – | – | 0 | 0 | 0 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | 50 | 300 | 600 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 602 | 13 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2024-01-01 | 2023-12-31 | 2023-01-01 | 2022-12-31 | 2022-01-01 | 2021-12-31 | 2021-01-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 55 | 55 | 545 | 545 | 545 | 545 | 545 | 545 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | 0 | – | 545 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 490 | – | 0 | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 11 | 0 | 291 | 291 | 191 | 191 | 83 | 83 | 0 |
| Årets avskrivningar | 11 | 0 | – | 100 | – | 108 | – | 83 | – |
| Återförda avskrivningar | 0 | 291 | – | 0 | – | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- ILIONGRÄNDEN 76, 224 71 LUND
- Registrerat
- 2021-01-08
- Bransch
- Primärvårdsmottagningar med läkare m.m.
Verksamhet enligt registret
Uthyrning av tjänst - legitimerad läkare.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Företagets säte är Lund.
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-30
- Programvara
- Hogia Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företagets verksamhet är uthyrning av tjänst som legitimerad läkare och därmed förenlig verksamhet.
Väsentliga händelser
Det har inte förekommit några väsentliga händelser under räkenskapsåret.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.