Genomsyn

Start › Norrbottens län › Junosuando

Helena Alina Zetterlund AB

559295-0181AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2025-03-01 – 2026-02-28

Omsättning 2026
2,3 mkr
Resultat efter fin. poster 2026
−18 tkr
Årets resultat 2026
30 tkr
Eget kapital 2026
328 tkr

Utveckling3 räkenskapsår

20242024: 0,6 %0,6 %20232023: 0,5 %0,5 %20222022: 0,4 %0,4 %

ResultaträkningBelopp i tkr

Post20262025202420232022
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 2 2702 1071 7981 1371 338
Nettoomsättning 2 2692 0981 7971 1361 317
Övriga rörelseintäkter 091121
Rörelsekostnader 2 2882 0871 5681 2181 125
Handelsvaror 789226149116141
Övriga externa kostnader 512967761620569
Personalkostnader 893805584434392
Av- och nedskrivningar 9289744922
Övriga rörelsekostnader 200––
Rörelseresultat −1921230−81213
Finansiella poster 00−200
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 3100–
Räntekostnader och liknande resultatposter 31200
Resultat efter finansiella poster −1820229−81213
Bokslutsdispositioner 570−5760−60
Förändring av periodiseringsfonder 570−57––
Förändring av överavskrivningar ––060−60
Resultat före skatt 3920172−21153
Skatt på årets resultat 9835033
Årets resultat 3012136−21120

BalansräkningBelopp i tkr

Post20262025202420232022
TILLGÅNGAR 646575527313496
Anläggningstillgångar 90163212173222
Materiella anläggningstillgångar 90163212173222
Maskiner och andra tekniska anläggningar 1853891419
Inventarier, verktyg och installationer 72110123159203
Omsättningstillgångar 557411315140274
Kortfristiga fordringar 41922224996158
Kundfordringar 218571763998
Övriga fordringar 45113128
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 155154695632
Kassa och bank 1381896645116
EGET KAPITAL OCH SKULDER 646575527313496
Eget kapital 328298286149170
Bundet eget kapital 5050505050
Aktiekapital 5050505050
Fritt eget kapital 27824823699120
Balanserat resultat 24823699120–
Årets resultat 3012136−21120
Obeskattade reserver 05757060
Periodiseringsfonder 05757––
Ackumulerade överavskrivningar –––060
Långfristiga skulder –0265680
Övriga skulder –0265680
Kortfristiga skulder 318219158108185
Leverantörsskulder 179119817576
Skatteskulder ––0116
Övriga skulder 12485621773
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 1515151520

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post20262025202420232022
Styrelsens förslag 80––––

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2026

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2026

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2022

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Inventarier, verktyg och installationer

Post2026-02-282025-02-282024-02-292023-02-282022-02-282021-01-04
Anskaffningsvärde 2832742332222220
Årets inköp 2141110222–
Försäljningar och utrangeringar 110––––
Ackumulerade avskrivningar 21116410963190
Årets avskrivningar 5754474419–
Återförda avskrivningar 100––––

Maskiner och andra tekniska anläggningar

Post2026-02-282025-02-282024-02-292023-02-282022-02-282021-01-04
Anskaffningsvärde 10112312422220
Årets inköp ––102022–
Försäljningar och utrangeringar 220––––
Ackumulerade avskrivningar 837036830
Årets avskrivningar 34342843–
Återförda avskrivningar 210––––

Om bolaget

Adress
BOX 150, 980 62 JUNOSUANDO
Registrerat
2021-01-05
Bransch
Trafikskoleverksamhet

Verksamhet enligt registret

Trafikskola - Utbildning för privatpersoner och företag. Försäljning av böcker (Trafikskolan) Uthyrning av fordon tex, släp, bil och skoter. Konsultverksamhet, Trafiklärare. Konsultverksamhet, heminredning, belysningsdesign, projektkoordinator, träning, event och ekonomiassistent.

Bankgironummer

5602-4896
Helena Alina Zetterlund AB
kontrollerat 2026-10-21

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026

Regelverk
K2
Säte
Luleå
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2026-06-15
Programvara
Wolters Kluwer Capego

Allmänt om verksamheten

Allmänt om verksamheten Bolagets verksamhet syftar främst till att driva trafikutbildning för privatpersoner och företag. Utöver det ingår försäljning av böcker, uthyrning av fordon, konsultverksamhet, heminredning, belysningsdesign, projektkoordinering, träning, event samt ekonomitjänster i bolagets verksamhet. Företaget har sitt säte i Luleå .

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
20269 kB Öppna
20259 kB Öppna
20249 kB Öppna
20239 kB Öppna
20228 kB Öppna