Start › Västra Götalands län › Hindås
Ivekrans Schakt & Asfalt Aktiebolag
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 910 | 2 414 | 1 982 | 2 080 | 1 990 | 1 882 | 2 253 |
| Nettoomsättning | 1 910 | 2 254 | 1 982 | 2 074 | 1 923 | 1 869 | 2 181 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 160 | 0 | 6 | 67 | 13 | 72 |
| Rörelsekostnader | 1 710 | 1 781 | 1 674 | 1 780 | 1 669 | 1 584 | 1 913 |
| Handelsvaror | 383 | 466 | 431 | 487 | 565 | 448 | 479 |
| Övriga externa kostnader | 100 | 84 | 83 | 143 | 97 | 162 | 208 |
| Personalkostnader | 714 | 710 | 674 | 657 | 652 | 599 | 681 |
| Av- och nedskrivningar | 513 | 520 | 486 | 303 | 356 | 375 | 544 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | 0 | 188 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 200 | 633 | 308 | 301 | 321 | 298 | 340 |
| Finansiella poster | 3 | −13 | −50 | −45 | −19 | −36 | −38 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 3 | 11 | 19 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 24 | 69 | 46 | 19 | 36 | 38 |
| Resultat efter finansiella poster | 203 | 620 | 258 | 256 | 302 | 262 | 302 |
| Bokslutsdispositioner | 190 | −102 | 30 | −140 | 42 | −233 | −268 |
| Förändring av överavskrivningar | 190 | −102 | 30 | −140 | 42 | −233 | −268 |
| Resultat före skatt | 393 | 518 | 287 | 116 | 344 | 29 | 34 |
| Skatt på årets resultat | 82 | 107 | 60 | 20 | 71 | 7 | 10 |
| Årets resultat | 311 | 411 | 228 | 96 | 273 | 22 | 24 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 3 881 | 3 757 | 3 837 | 4 532 | 3 432 | 3 505 | 3 727 |
| Anläggningstillgångar | 2 299 | 2 813 | 2 698 | 3 136 | 1 743 | 1 991 | 2 862 |
| Materiella anläggningstillgångar | 2 299 | 2 813 | 2 698 | 3 136 | 1 743 | 1 991 | 2 862 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 2 299 | 2 813 | 2 698 | 3 136 | 1 743 | 1 991 | 2 825 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 36 |
| Omsättningstillgångar | 1 581 | 945 | 1 139 | 1 395 | 1 690 | 1 514 | 865 |
| Kortfristiga fordringar | 317 | 240 | 149 | 217 | 323 | 289 | 376 |
| Kundfordringar | 181 | 206 | 99 | 182 | 205 | 100 | 196 |
| Övriga fordringar | 43 | 34 | 50 | 35 | 42 | 47 | 45 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 93 | – | – | 0 | 76 | 142 | 135 |
| Kassa och bank | 1 264 | 704 | 990 | 1 178 | 1 366 | 1 225 | 490 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 3 881 | 3 757 | 3 837 | 4 532 | 3 432 | 3 505 | 3 727 |
| Eget kapital | 2 088 | 1 777 | 1 366 | 1 138 | 1 042 | 769 | 746 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 1 968 | 1 657 | 1 246 | 1 018 | 922 | 649 | 626 |
| Balanserat resultat | 1 657 | 1 246 | 1 018 | 922 | 649 | 626 | 602 |
| Årets resultat | 311 | 411 | 228 | 96 | 273 | 22 | 24 |
| Obeskattade reserver | 1 545 | 1 735 | 1 633 | 1 663 | 1 523 | 1 565 | 1 332 |
| Ackumulerade överavskrivningar | 1 545 | 1 735 | 1 633 | 1 663 | 1 523 | 1 565 | 1 332 |
| Långfristiga skulder | 107 | 107 | 426 | 1 243 | 411 | 668 | 1 182 |
| Skulder till kreditinstitut | – | 0 | 319 | 1 136 | 304 | 561 | 1 075 |
| Övriga skulder | 107 | 107 | 107 | 107 | 107 | 107 | 107 |
| Kortfristiga skulder | 141 | 139 | 413 | 489 | 458 | 503 | 467 |
| Skulder till kreditinstitut | – | 0 | 317 | 317 | 281 | 281 | 347 |
| Leverantörsskulder | – | 0 | 12 | – | 0 | 4 | 0 |
| Skatteskulder | 46 | 37 | 0 | 18 | 36 | – | – |
| Övriga skulder | 33 | 33 | 36 | 73 | 67 | 157 | 61 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 62 | 69 | 47 | 81 | 74 | 62 | 59 |
| Ställda säkerheter | 350 | 350 | 2 738 | 3 133 | 1 628 | 1 876 | 2 529 |
| Företagsinteckningar | 350 | 350 | 350 | 350 | 350 | 350 | 350 |
| Äganderättsförbehåll | – | 0 | 2 388 | 2 783 | 1 278 | 1 526 | 2 179 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | 922 | 649 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 | 2019-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 | 198 | 198 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | – | 0 | 48 | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 | 162 | 122 |
| Årets avskrivningar | – | – | – | – | 0 | 1 | 40 | – |
| Återförda avskrivningar | – | – | – | – | 0 | 12 | 0 | – |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 | 2019-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 4 276 | 4 276 | 4 041 | 3 993 | 3 551 | 3 487 | 4 161 | 4 201 |
| Årets inköp | 0 | 634 | 48 | 2 975 | 108 | 0 | 304 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 399 | 0 | 2 533 | 44 | 674 | 344 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 1 977 | 1 464 | 1 343 | 857 | 1 808 | 1 496 | 1 336 | 1 032 |
| Årets avskrivningar | 513 | 520 | 486 | 303 | 356 | 374 | 504 | – |
| Återförda avskrivningar | 0 | 399 | 0 | 1 255 | 44 | 213 | 201 | – |
Om bolaget
- Adress
- JORDÅSVÄGEN 10, 438 98 HINDÅS
- Registrerat
- 1998-05-18
- Bransch
- Mark- och grundarbeten
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva gräv- och schaktarbeten, transporter samt idka därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5818-4805
- IVEKRANS SCHAKT & ASFALT AB
kontrollerat 2026-10-04
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Säte
- Härryda kommun
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-09-22
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver entreprenadverksamhet inom schackt- och asfaltsarbeten. Företaget har sitt säte i Härryda kommun .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.