Start › Stockholms län › Stockholm
XO Bygg AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 3 | 0 | 40 | – |
| Nettoomsättning | – | – | – | 0 | – |
| Förändring av lager av produkter i arbete | – | – | 0 | 40 | – |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 3 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 830 | 151 | 23 | 844 | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | 0 | – |
| Övriga externa kostnader | 767 | 151 | 23 | 844 | – |
| Övriga rörelsekostnader | 63 | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | −830 | −148 | −23 | −804 | – |
| Finansiella poster | −7 | −3 | −1 | −11 | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | – | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 7 | 4 | 1 | 11 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −837 | −151 | −23 | −815 | – |
| Resultat före skatt | −837 | −151 | −23 | −815 | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 33 | – | – | – |
| Årets resultat | −837 | −184 | −23 | −815 | – |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 56 966 | 28 106 | 22 480 | 22 493 | – |
| Anläggningstillgångar | 15 518 | 15 180 | 15 180 | 15 180 | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 15 518 | 15 180 | 15 180 | 15 180 | – |
| Byggnader och mark | 15 180 | 15 180 | 15 180 | 15 180 | – |
| Pågående nyanläggningar och förskott | 338 | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 41 448 | 12 926 | 7 300 | 7 313 | – |
| Kortfristiga fordringar | 40 903 | 12 920 | 7 300 | 7 313 | – |
| Fordringar hos koncernföretag | 112 | 112 | – | – | – |
| Fordringar hos intresseföretag | – | – | – | 0 | – |
| Övriga fordringar | 40 792 | 12 808 | 7 300 | 7 313 | – |
| Kassa och bank | 545 | 7 | – | – | – |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 56 966 | 28 106 | 22 480 | 22 493 | – |
| Eget kapital | −1 366 | −530 | −346 | −322 | – |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | 0 | 0 |
| Reservfond | – | – | – | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | −1 391 | −555 | −371 | −347 | – |
| Överkursfond | – | – | – | 641 | – |
| Balanserat resultat | −555 | −371 | −347 | 0 | 0 |
| Årets resultat | −837 | −184 | −23 | −347 | −173 |
| Långfristiga skulder | 56 709 | 26 691 | 20 915 | 20 915 | – |
| Skulder till kreditinstitut | 5 515 | 5 515 | 5 515 | 5 515 | – |
| Skulder till koncernföretag | 15 400 | 15 400 | 15 400 | 15 400 | – |
| Övriga skulder | 35 795 | 5 777 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 623 | 1 945 | 1 911 | 1 901 | – |
| Leverantörsskulder | 189 | 3 | – | 0 | – |
| Skatteskulder | 6 | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 988 | 1 942 | 1 911 | 1 901 | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 440 | – | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 0 | 0 | – | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | – | 641 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Efter utgåengen av räkenskapsåret har bolaget bytt ägare och i samband med detta namn till XO Bygg AB.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Byggnader och mark
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 15 180 | 15 180 | 15 180 | 15 180 | 5 515 |
| Årets inköp | – | – | – | 9 665 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | – | – | – | – | 0 |
| Årets avskrivningar | – | – | – | 0 | – |
| Återförda avskrivningar | – | – | – | 0 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | – | – | – | – | 0 |
| Årets nedskrivningar | – | – | – | 0 | – |
Pågående nyanläggningar och förskott
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 338 | 0 |
Om bolaget
- Adress
- JUNGFRUGATAN 31, 114 44 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2020-12-28
- Bransch
- Byggande av bostadshus och andra byggnader
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall utveckla, äga och förvalta fast egendom och därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-30
- Programvara
- Visma Advisor Period & Year-end Closing
Allmänt om verksamheten
Bolaget äger 11 fastigheter som förvärvades under 2021.
Väsentliga händelser
Bolaget har påbörjat byggnation av villor och parhus på 4 av 11 fastigheter.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.