Start › Västmanlands län › Västerås
Kaisso Holding AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | – | – | – | 0 | 0 | – |
| Rörelsekostnader | 8 | 8 | 1 | 0 | 5 | – |
| Övriga externa kostnader | 8 | 8 | 1 | 0 | 5 | – |
| Rörelseresultat | −8 | −8 | −1 | 0 | −5 | – |
| Finansiella poster | 200 | 200 | 225 | 199 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | 200 | – | 200 | – | – |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 200 | – | 225 | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 1 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 192 | 193 | 225 | 199 | −5 | – |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | 0 | 0 | – |
| Lämnade koncernbidrag | – | – | – | 0 | 275 | – |
| Resultat före skatt | 192 | 193 | 225 | 199 | −5 | – |
| Årets resultat | 192 | 193 | 225 | 199 | −5 | – |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 434 | 367 | 324 | 628 | 278 | – |
| Anläggningstillgångar | 75 | 75 | 75 | 404 | 253 | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 75 | 75 | 75 | 404 | 253 | – |
| Andelar i koncernföretag | 75 | 75 | 75 | 75 | 75 | – |
| Fordringar hos koncernföretag | – | – | 0 | 329 | 178 | – |
| Omsättningstillgångar | 359 | 292 | 249 | 224 | 25 | – |
| Kortfristiga fordringar | 200 | 275 | 225 | 200 | – | – |
| Fordringar hos koncernföretag | 200 | 275 | 225 | 200 | – | – |
| Kassa och bank | 159 | 17 | 24 | 24 | 25 | – |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 434 | 367 | 324 | 628 | 278 | – |
| Eget kapital | 229 | 247 | 254 | 219 | 20 | – |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 204 | 222 | 229 | 194 | −5 | – |
| Balanserat resultat | 12 | 29 | 4 | −5 | – | – |
| Årets resultat | 192 | 193 | 225 | 199 | −5 | – |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 65 | 404 | 253 | – |
| Skulder till koncernföretag | 0 | 0 | 50 | 379 | 228 | – |
| Övriga skulder | 0 | – | 15 | 25 | 25 | – |
| Kortfristiga skulder | 205 | 120 | 5 | 5 | 5 | – |
| Skulder till koncernföretag | 75 | – | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 125 | 115 | – | – | – | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 200 | 210 | 200 | – | – | – |
| Annan föreslagen utdelning | – | 200 | 200 | – | – | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | 10 | – | – | – |
| Återbetalt aktieägartillskott | 10 | – | – | – | – | – |
| Föreslagen återbetalning av villkorat aktieägartillskott | – | 10 | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Kaisso Holding AB har under år 2026 sålt 100% av sina aktier i Motion & Rotation Sweden AB (559271-3613).
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 75 | 75 | 75 | 75 | 75 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 75 |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | – | – |
Fordringar hos koncernföretag
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 693 | 797 | 453 |
| Årets inköp | 225 | 344 | 453 |
| Försäljningar och utrangeringar | 329 | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 468 | 468 | 275 |
Om bolaget
- Adress
- FÅRÖVÄGEN 9, 722 44 VÄSTERÅS
- Registrerat
- 2020-12-15
- Bransch
- Holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner
Verksamhet enligt registret
Företaget ska bedriva holdingverksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Västerås
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-07-31
- Programvara
- Fortnox Bokslut & Skatt
Allmänt om verksamheten
Företagets verksamhet består av att äga och förvalta aktier och andelar i dotterföretag. Bolaget är moderföretag till Elyas Gynmottagning AB, 559152-2858, säte Västerås, och Motion & Rotation Sweden AB, 559271-3613, säte Västerås.Bolaget har sitt säte i Västerås.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
Elyas Gynmottagning AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Elyas Gynmottagning AB; Organisationsnummer=559152-2858; ForetagetsSate=Västerås; InnehavAndelarKoncernforetagKapitalandel=1
-
Motion & Rotation Sweden AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Motion & Rotation Sweden AB; Organisationsnummer=559271-3613; ForetagetsSate=Västerås; InnehavAndelarKoncernforetagKapitalandel=1
-
Elyas Gynmottagning AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Elyas Gynmottagning AB; Organisationsnummer=559152-2858; ForetagetsSate=Västerås; InnehavAndelarKoncernforetagKapitalandel=1
-
Motion & Rotation Sweden AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Motion & Rotation Sweden AB; Organisationsnummer=559271-3613; ForetagetsSate=Västerås; InnehavAndelarKoncernforetagKapitalandel=1
-
Elyas Gynmottagning AB
Visa källuppgift
Företagets verksamhet består av att äga och förvalta aktier och andelar i dotterföretag. Bolaget är moderföretag till Elyas Gynmottagning AB, 559152-2858, säte Västerås och Motion & Rotation Sweden AB, 559271-3613, säte Västerås. Företaget har sitt säte i Västerås.
Visa fler relationer
-
Elyas Gynmottagning AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Bolagets verksamhet består av att äga och förvalta aktier och andelar i dotterforetag. Bolaget är moderföretag till Elyas Gynmottagning AB, 559152-2858, säte i Västerås och Motion & Rotation Sweden AB, 559271-3613 säte i Västerås. Företaget har sitt säte i Västerås .
-
Motion & Rotation Sweden AB
Visa källuppgift
Fordringar hos dotterbolaget Motion & Rotation Sweden AB, 559271-3613.
-
Elyas Gynmottagning AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Bolagets verksamhet består av att äga och förvalta aktier och andelar i dotterforetag. Bolaget är moderföretag till Elyas Gynmottagning AB, 559152-2858, säte i Västerås och Motion & Rotation Sweden AB, 559271-3613 säte i Västerås. Företaget har sitt säte i Västerås .