Start › Västra Götalands län › Borås
L.S.N Company 388 AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 6 937 | 6 646 | 6 078 | 5 760 | 2 931 |
| Nettoomsättning | 6 937 | 6 560 | 6 049 | 5 684 | 2 912 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 86 | 29 | 76 | 19 |
| Rörelsekostnader | 5 304 | 4 837 | 4 815 | 5 076 | 2 554 |
| Råvaror och förnödenheter | 1 888 | 1 681 | 1 545 | 1 999 | – |
| Handelsvaror | 2 | 5 | 6 | – | 919 |
| Övriga externa kostnader | 1 102 | 1 011 | 1 054 | 1 080 | 807 |
| Personalkostnader | 2 248 | 2 080 | 2 150 | 1 933 | 816 |
| Av- och nedskrivningar | 63 | 60 | 60 | 64 | 12 |
| Rörelseresultat | 1 633 | 1 809 | 1 263 | 683 | 377 |
| Finansiella poster | 49 | −7 | −22 | −34 | −1 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 69 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 20 | 7 | 22 | 34 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 682 | 1 802 | 1 241 | 650 | 376 |
| Resultat före skatt | 1 682 | 1 802 | 1 241 | 650 | 376 |
| Skatt på årets resultat | 351 | 373 | 256 | 135 | 82 |
| Årets resultat | 1 332 | 1 429 | 985 | 515 | 294 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 5 139 | 3 953 | 2 594 | 1 438 | 1 228 |
| Anläggningstillgångar | 106 | 105 | 165 | 225 | 130 |
| Immateriella anläggningstillgångar | – | – | – | – | 69 |
| Koncessioner, patent, licenser och liknande | – | – | – | – | 69 |
| Materiella anläggningstillgångar | 106 | 105 | 165 | 225 | 60 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 61 | – | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 13 | 41 | 69 | 97 | 60 |
| Förbättringsutgifter på annans fastighet | 32 | 64 | 96 | 128 | – |
| Omsättningstillgångar | 5 033 | 3 848 | 2 429 | 1 212 | 1 099 |
| Varulager m.m. | 57 | 58 | 63 | 69 | 93 |
| Råvaror och förnödenheter | 57 | 58 | 63 | 69 | 93 |
| Kortfristiga fordringar | 287 | 526 | 142 | 67 | 91 |
| Kundfordringar | 0 | 18 | 49 | 34 | 15 |
| Övriga fordringar | 272 | 500 | 80 | 33 | 57 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 15 | 9 | 13 | 0 | 19 |
| Kassa och bank | 4 690 | 3 264 | 2 224 | 1 076 | 914 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 5 139 | 3 953 | 2 594 | 1 438 | 1 228 |
| Eget kapital | 3 903 | 2 872 | 1 819 | 835 | 319 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 3 878 | 2 847 | 1 794 | 810 | 294 |
| Balanserat resultat | 2 547 | 1 795 | 810 | 294 | – |
| Årets resultat | 1 332 | 1 429 | 985 | 515 | 294 |
| Kortfristiga skulder | 1 236 | 1 081 | 775 | 603 | 909 |
| Leverantörsskulder | 133 | 149 | 130 | 239 | 552 |
| Skatteskulder | 732 | 689 | 434 | 232 | 78 |
| Övriga skulder | 307 | 176 | 145 | 66 | 195 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 63 | 66 | 66 | 66 | 83 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 300 | 0 | – | – |
| Annan föreslagen utdelning | – | 300 | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 810 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Förbättringsutgifter på annans fastighet
| Post | 2025-09-30 | 2024-09-30 | 2023-09-30 | 2022-09-30 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 160 | 160 | 160 | 160 |
| Årets inköp | – | – | – | 160 |
| Ackumulerade avskrivningar | 128 | 96 | 64 | 32 |
| Årets avskrivningar | 32 | 32 | 32 | 32 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-09-30 | 2024-09-30 | 2023-09-30 | 2022-09-30 | 2021-09-30 | 2020-12-10 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 141 | 141 | 141 | 141 | 70 | 70 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 69 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 129 | 100 | 72 | 58 | 10 | – |
| Årets avskrivningar | 28 | 28 | 14 | 14 | 10 | – |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2025-09-30 |
|---|---|
| Anskaffningsvärde | 64 |
| Årets inköp | 64 |
| Ackumulerade avskrivningar | 3 |
| Årets avskrivningar | 3 |
Om bolaget
- Adress
- GÖTEBORGSVÄGEN 172, 504 63 BORÅS
- Registrerat
- 2020-12-11
- Bransch
- Restaurangverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva restaurangverksamhet samt annan därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5628-4748
- L.S.N COMPANY 388 AB
kontrollerat 2026-10-21
Jobbannonser
Källa: Arbetsförmedlingens annonsdata via JobTech Dev · uppdaterad 2026-11-04
- Annonser totalt
- 3
- Aktiva nu
- 0
- Första annonsen
- 2023-10-02
- Senaste annonsen
- 2025-07-31
Annonser per år
| År | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Annonser | 1 | 1 | 1 |
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-02-24
- Programvara
- Visma Advisor Period & Year-end Closing
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Borås, bedriver restaurangverksamhet.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.