Start › Stockholms län › Täby
Jonathan Norling Holding AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | – | 0 | 1 | – | – |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 1 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 | 2 | 3 | 2 | 3 |
| Övriga externa kostnader | 1 | 2 | 3 | 2 | 3 |
| Rörelseresultat | −1 | −2 | −2 | −2 | −3 |
| Finansiella poster | 299 | 861 | 894 | 681 | 405 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 305 | 593 | 742 | 706 | 407 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | −5 | 268 | 152 | 4 | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 29 | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | – | – | 0 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | 298 | 859 | 892 | 679 | 402 |
| Resultat före skatt | 298 | 859 | 892 | 679 | 402 |
| Årets resultat | 298 | 859 | 892 | 679 | 402 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 705 | 1 757 | 1 798 | 1 106 | 532 |
| Anläggningstillgångar | 1 535 | 1 708 | 507 | 1 104 | 530 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 535 | 1 708 | 507 | 1 104 | 530 |
| Andelar i koncernföretag | 507 | 507 | 507 | 507 | 507 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | – | – | 0 | 0 | 23 |
| Andra långfristiga fordringar | 1 028 | 1 201 | 0 | 598 | – |
| Omsättningstillgångar | 170 | 49 | 1 292 | 2 | 2 |
| Kortfristiga fordringar | 165 | 0 | 0 | – | – |
| Fordringar hos koncernföretag | 165 | 0 | 0 | – | – |
| Kassa och bank | 5 | 49 | 1 292 | 2 | 2 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 705 | 1 757 | 1 798 | 1 106 | 532 |
| Eget kapital | 1 705 | 1 757 | 1 798 | 1 106 | 427 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 1 680 | 1 732 | 1 773 | 1 081 | 402 |
| Balanserat resultat | 1 382 | 873 | 881 | 402 | – |
| Årets resultat | 298 | 859 | 892 | 679 | 402 |
| Kortfristiga skulder | – | – | 0 | 0 | 104 |
| Övriga skulder | – | – | 0 | 0 | 104 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 367 | 350 | 900 | – | – |
| Annan föreslagen utdelning | 367 | 350 | 900 | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 507 | 507 | 507 | 507 | 507 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | 0 | 507 | – |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 028 | 1 201 | 0 | 627 | 0 |
| Årets inköp | 248 | 1 784 | – | 627 | 0 |
| Försäljningar och utrangeringar | 421 | 582 | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | – | 0 | – | 29 | 0 |
| Årets nedskrivningar | – | – | – | 29 | 0 |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-08 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 23 | 0 |
| Årets inköp | 0 | 23 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 23 | 0 | – |
| Återförda nedskrivningar | – | 23 | – |
Om bolaget
- Adress
- TURFGATAN 1, 183 74 TÄBY
- Registrerat
- 2020-12-09
- Bransch
- Holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner
Verksamhet enligt registret
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att, direkt eller indirekt, äga och förvalta fast och lös egendom, bedriva handel företrädesvis med aktier, fordringsrätter, andra värdepapper samt idka därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska dessutom samordna de verksamheter som bedrivs av bolagets dotterbolag.
Bankgironummer
- 330-7816
- Jonathan Norling Holding AB
kontrollerat 2026-10-21
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-04-29
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att, direkt eller indirekt, äga och förvalta fast och lös egendom, bedriva handel företrädesvis med aktier, fordringsrätter, andra värdepapper samt idka därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska dessutom samordna de verksamheter som bedrivs av bolagets dotterbolag. Bolagets säte är i Stockholm.
Väsentliga händelser
Bolaget har köpt ett nytt helägt dotterbolag, Norling AI, för framtida ai-projekt.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.