Start › Stockholms län › Stockholm
Karlstad Grillhus & Pizzeria AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 4 068 | 2 773 | 1 866 | 542 | – |
| Nettoomsättning | 3 787 | 2 473 | 1 713 | 542 | – |
| Övriga rörelseintäkter | 282 | 300 | 154 | – | – |
| Rörelsekostnader | 3 756 | 2 686 | 1 994 | 679 | – |
| Handelsvaror | 1 718 | 1 061 | 831 | 246 | – |
| Övriga externa kostnader | 806 | 602 | 513 | 361 | – |
| Personalkostnader | 1 201 | 998 | 631 | 54 | – |
| Av- och nedskrivningar | 30 | 25 | 18 | 18 | – |
| Rörelseresultat | 312 | 87 | −128 | −137 | – |
| Finansiella poster | 3 | 0 | 0 | 0 | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 3 | 1 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 | 1 | 0 | 0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 315 | 87 | −128 | −137 | – |
| Resultat före skatt | 315 | 87 | −128 | −137 | – |
| Skatt på årets resultat | 36 | – | – | – | – |
| Årets resultat | 279 | 87 | −128 | −137 | – |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 540 | 488 | 409 | 433 | – |
| Anläggningstillgångar | 347 | 277 | 265 | 282 | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 347 | 277 | 265 | 282 | – |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 0 | – | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 122 | 38 | 11 | 14 | – |
| Förbättringsutgifter på annans fastighet | 226 | 240 | 254 | 268 | – |
| Omsättningstillgångar | 193 | 210 | 144 | 150 | – |
| Kortfristiga fordringar | 38 | 64 | 102 | 90 | – |
| Kundfordringar | 37 | 16 | 26 | 14 | – |
| Övriga fordringar | 1 | 48 | 75 | 76 | – |
| Kassa och bank | 155 | 146 | 43 | 60 | – |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 540 | 488 | 409 | 433 | – |
| Eget kapital | 126 | 27 | 15 | 13 | – |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | – |
| Aktiekapital | 25 | 205 | 150 | 150 | 25 |
| Fritt eget kapital | 101 | 2 | −10 | −12 | – |
| Balanserat resultat | −178 | −265 | −7 | 125 | – |
| Årets resultat | 279 | 87 | −128 | −137 | – |
| Långfristiga skulder | 303 | 450 | 362 | 424 | – |
| Övriga skulder | 303 | 450 | 362 | 424 | – |
| Kortfristiga skulder | 111 | 11 | 32 | −4 | – |
| Skatteskulder | 32 | −6 | – | −8 | – |
| Övriga skulder | 79 | 16 | 32 | 4 | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | −12 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | 180 | 255 | 255 | 125 | – |
| Återbetalt aktieägartillskott | 180 | 75 | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Förbättringsutgifter på annans fastighet
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 282 | 282 | 282 | 282 | 0 |
| Årets inköp | – | – | 0 | 282 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 56 | 42 | 28 | 14 | 0 |
| Årets avskrivningar | 14 | 14 | 14 | 14 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 55 | 55 | 18 | 18 | 0 |
| Årets inköp | 0 | 37 | 0 | 18 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 29 | 18 | 7 | 4 | 0 |
| Årets avskrivningar | 11 | 10 | 4 | 4 | – |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 110 | 0 | 0 |
| Årets inköp | 110 | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 5 | 0 | 0 |
| Årets avskrivningar | 5 | 0 | – |
Om bolaget
- Adress
- BOX 2893, 116 74 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2020-12-09
- Bransch
- Restaurangverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva restaurangverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5608-5863
- KARLSTAD GRILLHUS & PIZZERIA AB
kontrollerat 2026-10-21
Jobbannonser
Källa: Arbetsförmedlingens annonsdata via JobTech Dev · uppdaterad 2026-11-02
- Annonser totalt
- 1
- Aktiva nu
- 0
- Första annonsen
- 2024-11-28
- Senaste annonsen
- 2024-11-28
Annonser per år
| År | 2024 |
|---|---|
| Annonser | 1 |
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2024
- Regelverk
- K2
- Säte
- Karlstad
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-06-11
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver restaurangverksamhet. Företaget har sitt säte i Karlstad .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.