Start › Stockholms län › Stockholm
Valo Invest AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsekostnader | 582 | 259 | 212 | 69 | 67 |
| Övriga externa kostnader | 582 | 259 | 212 | 69 | 67 |
| Rörelseresultat | −582 | −259 | −212 | −69 | −67 |
| Finansiella poster | 18 492 | 22 351 | 1 300 | 128 769 | 4 123 |
| Resultat från andelar i intresseföretag | 1 706 | 9 752 | 7 769 | 119 481 | 4 500 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 510 | 403 | 49 | 12 075 | 147 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 22 844 | −798 | 4 469 | 1 424 | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 752 | 424 | 1 312 | 537 | 292 |
| Resultat efter finansiella poster | 17 911 | 22 092 | 1 088 | 128 700 | 4 055 |
| Resultat före skatt | 17 911 | 22 092 | 1 088 | 128 700 | 4 055 |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 2 101 | – |
| Årets resultat | 17 911 | 22 092 | 1 088 | 126 599 | 4 055 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 250 592 | 233 685 | 210 848 | 211 320 | 75 391 |
| Anläggningstillgångar | 230 900 | 223 355 | 203 941 | 209 096 | 75 152 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 230 900 | 223 355 | 203 941 | 209 096 | 75 152 |
| Andelar i koncernföretag | 32 627 | 22 443 | 22 443 | 22 443 | 15 857 |
| Andelar i intresseföretag | 31 063 | 63 068 | 61 073 | 57 936 | 57 936 |
| Fordringar hos koncernföretag | 0 | 4 019 | 2 774 | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 165 830 | 133 825 | 117 650 | 128 717 | 1 359 |
| Andra långfristiga fordringar | 1 380 | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 19 692 | 10 330 | 6 907 | 2 224 | 239 |
| Kortfristiga fordringar | 178 | 94 | 7 | 2 141 | – |
| Övriga fordringar | 178 | 94 | 7 | 2 141 | – |
| Kassa och bank | 19 514 | 10 236 | 6 900 | 83 | 239 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 250 592 | 233 685 | 210 848 | 211 320 | 75 391 |
| Eget kapital | 171 821 | 153 910 | 131 818 | 130 730 | 4 130 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 171 796 | 153 885 | 131 793 | 130 705 | 4 105 |
| Balanserat resultat | 153 885 | 131 793 | 130 705 | 4 105 | 50 |
| Årets resultat | 17 911 | 22 092 | 1 088 | 126 599 | 4 055 |
| Långfristiga skulder | 78 184 | 79 371 | 78 678 | 77 992 | 70 975 |
| Skulder till koncernföretag | 78 184 | 79 371 | 78 678 | 77 992 | 70 975 |
| Kortfristiga skulder | 587 | 405 | 352 | 2 598 | 285 |
| Leverantörsskulder | 0 | 12 | – | – | – |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 2 101 | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 587 | 392 | 352 | 497 | 285 |
| Eventualförpliktelser | – | – | 44 154 | 23 424 | 29 668 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | 4 105 |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | – | – | 50 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Valo Invest AB för räkenskapsåret 2025 . Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Valo Invest AB s finansiella ställning per den 31 december 2025 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA ) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Vi är oberoende i förhållande till Valo Invest AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Valo Invest AB för räkenskapsåret 2024 . Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Valo Invest AB s finansiella ställning per den 31 december 2024 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Vi är oberoende i förhållande till Valo Invest AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Valo Invest AB för räkenskapsåret 2023 . Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Valo Invest AB s finansiella ställning per den 31 december 2023 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Vi är oberoende i förhållande till Valo Invest AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Valo Invest AB för räkenskapsåret 2022 . Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Valo Invest AB s finansiella ställning per den 31 december 2022 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Vi är oberoende i förhållande till Valo Invest AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Valo Invest AB för räkenskapsåret 2020‑12‑08 ‑ 2021‑12‑31 . Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Valo Invest AB s finansiella ställning per den 31 december 2021 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Vi är oberoende i förhållande till Valo Invest AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-07 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 37 287 | 63 068 | 61 073 | 57 936 | 57 936 | 0 |
| Årets inköp | 0 | 1 995 | 3 137 | 0 | 57 936 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 25 781 | 0 | – | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 6 224 | 0 | 0 | – | – | – |
| Årets nedskrivningar | 6 224 | 0 | – | – | – | – |
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-07 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 32 627 | 22 443 | 22 443 | 22 443 | 15 857 | 0 |
| Årets inköp | – | – | 0 | 6 587 | 15 857 | – |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 380 | 0 | 0 |
| Årets inköp | 1 418 | 0 | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-07 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 187 545 | 138 920 | 123 544 | 130 141 | 1 359 | 0 |
| Årets inköp | 65 032 | 12 782 | 55 976 | 129 607 | 1 591 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | 1 166 | 826 | 231 | – |
| Omklassificeringar | 36 804 | 11 438 | −1 166 | 0 | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 21 715 | 5 096 | 5 893 | 1 424 | 0 | 0 |
| Årets nedskrivningar | 21 540 | 0 | 4 469 | 1 424 | 0 | – |
| Återförda nedskrivningar | – | 12 782 | 55 976 | 129 607 | 1 591 | – |
Fordringar hos koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 4 019 | 2 774 | 0 | 0 |
| Årets inköp | 5 348 | 1 127 | 2 873 | 0 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 9 367 | 0 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- MAILBOX 512, 114 11 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2020-12-08
Verksamhet enligt registret
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att, direkt eller indirekt, bedriva investeringsverksamhet, äga och förvalta fast och lös egenom och därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Ja (2026-06-22)
- Revisionsfirma
- Grant Thornton Sweden AB
- Årsstämma
- 2026-06-22
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget har till föremål för sin verksamhet att, direkt eller indirekt, bedriva investeringsverksamhet, äga och förvalta fast och lös egenom. Företaget har sitt säte i Stockholm .