Start › Uppsala län › Uppsala
Robin Gelinder AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 16 | 1 080 | 967 | 24 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 16 | 20 | 26 | 7 | 0 |
| Personalkostnader | 0 | 1 061 | 941 | 18 | 0 |
| Rörelseresultat | −16 | −1 080 | −967 | −24 | 0 |
| Finansiella poster | 4 524 | 4 145 | 2 945 | 731 | 0 |
| Resultat från andelar i intresseföretag | 4 520 | 4 150 | 2 941 | 751 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 22 | 40 | 7 | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 9 | 41 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 10 | 3 | 2 | 20 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 4 508 | 3 064 | 1 979 | 707 | 0 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −685 | −494 | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | 0 | −685 | −494 | – | – |
| Resultat före skatt | 4 508 | 2 379 | 1 485 | 707 | 0 |
| Skatt på årets resultat | 808 | 423 | 306 | 148 | 0 |
| Årets resultat | 3 700 | 1 956 | 1 178 | 559 | 0 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 8 365 | 4 818 | 3 108 | 2 254 | 25 |
| Anläggningstillgångar | 2 451 | 2 460 | 1 501 | 1 501 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 451 | 2 460 | 1 501 | 1 501 | 0 |
| Andelar i intresseföretag | 1 501 | 1 501 | 1 501 | 1 501 | 0 |
| Andra långfristiga fordringar | 950 | 959 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 5 913 | 2 358 | 1 607 | 753 | 25 |
| Kortfristiga fordringar | 828 | 653 | 0 | 28 | 0 |
| Fordringar hos intresseföretag | 419 | 611 | 0 | 28 | 0 |
| Övriga fordringar | 409 | 42 | 0 | – | – |
| Kassa och bank | 5 085 | 1 705 | 1 607 | 726 | 25 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 8 365 | 4 818 | 3 108 | 2 254 | 25 |
| Eget kapital | 6 401 | 3 019 | 1 763 | 584 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 6 376 | 2 994 | 1 738 | 559 | 0 |
| Balanserat resultat | 2 676 | 1 038 | 559 | – | – |
| Årets resultat | 3 700 | 1 956 | 1 178 | 559 | 0 |
| Obeskattade reserver | 1 179 | 1 179 | 494 | – | – |
| Periodiseringsfonder | 1 179 | 1 179 | 494 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 785 | 621 | 852 | 1 670 | 0 |
| Skatteskulder | 780 | 586 | 332 | 150 | 0 |
| Övriga skulder | 0 | 30 | 29 | 1 520 | 0 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 5 | 5 | 5 | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 323 | 318 | 700 | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 501 | 1 501 | 1 501 | 1 501 | 0 |
| Årets inköp | 0 | 0 | 0 | 1 501 | 0 |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 000 | 1 000 | 0 | 0 |
| Årets inköp | 0 | 1 000 | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 50 | 41 | 0 | 0 |
| Årets nedskrivningar | 9 | 41 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- HASSELBLADSVÄGEN 35, 754 74 UPPSALA
- Registrerat
- 2020-12-03
- Bransch
- Verksamheter som utövas av huvudkontor
Verksamhet enligt registret
Handel med aktier, finansiella instrument och förvaltning av kapital. Förvärv och förvaltning av fastigheter. Förvärv och förvaltning av företag.
Bankgironummer
- 5886-5445
- Massan Kapital AB
kontrollerat 2026-10-21
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Uppsala
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-05
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver handel med aktier, finansiella instrument och förvaltning av kapital. Förvärv och förvaltning av fastigheter och företag. Företaget har sitt säte i Uppsala .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.