Start › Västra Götalands län › Mölnlycke
Pegmatit AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 87 | 485 | 1 731 | 1 887 | 1 576 |
| Nettoomsättning | 87 | 485 | 1 731 | 1 887 | 1 576 |
| Rörelsekostnader | 781 | 922 | 922 | 836 | 386 |
| Råvaror och förnödenheter | – | 0 | 4 | 1 | 129 |
| Övriga externa kostnader | 58 | 54 | 44 | 41 | 55 |
| Personalkostnader | 723 | 868 | 875 | 794 | 202 |
| Rörelseresultat | −694 | −437 | 809 | 1 052 | 1 190 |
| Finansiella poster | 3 | 36 | 20 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 3 | 38 | 21 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −691 | −402 | 829 | 1 052 | 1 190 |
| Bokslutsdispositioner | 421 | 402 | −223 | −278 | −322 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 421 | 402 | −223 | −278 | −322 |
| Resultat före skatt | −270 | 0 | 606 | 774 | 868 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 17 | 138 | 172 | 207 |
| Årets resultat | −270 | −17 | 468 | 602 | 660 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 534 | 1 610 | 2 450 | 2 478 | 1 506 |
| Anläggningstillgångar | 325 | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 325 | – | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 325 | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 209 | 1 610 | 2 450 | 2 478 | 1 506 |
| Kortfristiga fordringar | 29 | 50 | 576 | 621 | 246 |
| Kundfordringar | – | 0 | 376 | 382 | 202 |
| Övriga fordringar | 29 | 50 | 200 | 234 | 44 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | 0 | 5 | – |
| Kortfristiga placeringar | – | 280 | 220 | 160 | 100 |
| Övriga kortfristiga placeringar | – | 280 | 220 | 160 | 100 |
| Kassa och bank | 180 | 1 280 | 1 653 | 1 698 | 1 160 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 534 | 1 610 | 2 450 | 2 478 | 1 506 |
| Eget kapital | 204 | 874 | 1 095 | 1 107 | 685 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 179 | 849 | 1 070 | 1 082 | 660 |
| Balanserat resultat | 449 | 866 | 602 | 480 | – |
| Årets resultat | −270 | −17 | 468 | 602 | 660 |
| Obeskattade reserver | 0 | 421 | 823 | 600 | 322 |
| Periodiseringsfonder | 0 | 421 | 823 | 600 | 322 |
| Avsättningar | 325 | 280 | 220 | 160 | 100 |
| Kortfristiga skulder | 5 | 35 | 312 | 611 | 399 |
| Leverantörsskulder | 0 | 0 | 0 | 5 | 7 |
| Skatteskulder | 0 | 0 | 111 | 379 | 207 |
| Övriga skulder | 0 | 30 | 195 | 222 | 184 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 5 | 5 | 5 | 5 | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | 400 | 204 | 480 | 180 |
| Medel att disponera | – | – | – | 1 082 | 660 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% pga att antalet uppdrag minskat under året.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Om bolaget
- Adress
- GULLREGNSVÄGEN 16, 435 37 MÖLNLYCKE
- Registrerat
- 2020-12-02
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska på den svenska marknaden till industri och handelsföretag sälja managementtjänster inom områdena inköp, logistik, kvalitet och ledarskap och annan därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska även till sina kunder sälja interims- och funktionstjänster inom nämnda områden. Bolaget ska även sälja byggtjänster inriktade på altan och uterum till privatpersoner
Bankgironummer
- 5590-7299
- PEGMATIT AB
kontrollerat 2026-10-21
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Härryda
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-05-11
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Företaget bedriver verksamhet inom managementtjänster inom områdena inköp, logistik, kvalitet och ledarskap. Företaget har sitt säte i Härryda .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Omsättningen har minskat med mer än 30 procent jämfört med föregående år, vilket främst beror på en minskning av erhållna uppdrag under räkenskapsåret.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.